Intel Core i9-12900H - 14-rdzeniowy Alder Lake dla laptopów przetestowany

Intel Core i9-12900H - 14-rdzeniowy Alder Lake dla laptopów przetestowany

Nie minęło nawet jeszcze pół roku od premiery 11. generacji procesorów Intel Core Tiger Lake-H (45), a w sieci już zaczynają pojawiać się przecieki na temat ich następców, czyli układów Alder Lake-P (H45). 

Wszystko wskazuje na to, że Intel nie marnuje czasu i już szykuje nową generację swoich wysokowydajnych procesorów dla gamingowych laptopów. CPU będą oparte na hybrydowej architekturze Golden Cove i Gracemont z maksymalnie 14 rdzeniami na pokładzie. W przyszłym roku szykować może nam się więc bardzo mocne starcie w tym segmencie, ponieważ ostatnie przecieki z obozu AMD sugerowały, że Czerwoni przygotowują nawet 16-rdzeniowe mobilne Ryzeny znane pod nazwą kodową Raphael-H. Te stanowić mają właśnie bezpośrednią odpowiedź na układy Alder Lake.

Przeciek z popularnego benchmarku Ashes of the Singularity dostarcza nam informacji na temat procesora Core i9-12900H.

Intel Core i9-12900H - 14-calowy Alder Lake dla laptopów przetestowany

Przeciek z popularnego benchmarku Ashes of the Singularity wydaje się potwierdzać, że procesor Core i9-12900H będzie zawierał 20 wątków. Oprogramowanie błędnie wyświetla jednak 20 rdzeni, prawdopodobnie ze względu na fakt, że Gracemont (Efficient Cores) nie obsługuje wielowątkowości. Core i9-12900H ma 6 wydajnych i 8 efektywnych rdzeni (łącznie 14). Procesor został sparowany z 16 GB pamięci, jednak ani zegar procesora, ani pamięć nie są wymienione. Dlatego nie jest jasne, czy procesor korzystał już z pamięci RAM typu DDR5 czy może starszych DDR4.

Plotka głosi, że Intel wprowadzi nową serię mobilną Alder Lake w pierwszym kwartale 2022 roku, wraz z wyczekiwanymi samodzielnymi kartami graficznymi Arc Alchemist. Co ciekawe, pierwszy przeciek z Alder Lake-P zawiera procesor graficzny NVIDIA GeForce RTX 3080 do laptopów, nawet nie wariant SUPER, który również ma zostać wydany w podobnym czasie.

Intel Core i9-12900H - 14-calowy Alder Lake dla laptopów przetestowany

Warto podkreślić, że seria Alder Lake-P nie będzie reprezentować flagowej wydajności w mobilnym segmencie Intela nowej generacji. Oczekuje się bowiem, że firma wprowadzi mobilne procesory Alder Lake-S z TDP do 55 W i 16 rdzeniami (8 Golden Cove i 8 Gracemont), aczkolwiek na te jednostki zapewne będziemy musieli poczekać nieco dłużej. 

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel Core i9-12900H - 14-rdzeniowy Alder Lake dla laptopów przetestowany

 0