Intel Core i9-13900K - flagowy CPU Raptor Lake podobno może osiągać zawrotne prędkości

Intel Core i9-13900K - flagowy CPU Raptor Lake podobno może osiągać zawrotne prędkości

Na jesieni szykuje się mocne starcie w segmencie CPU, ponieważ zarówno Intel, jak i AMD, przygotowują się do wypuszczenia nowych generacji -odpowiednio Raptor Lake i Zen 4. Wygląda na to, że Niebiescy mogą chcieć uzyskać przewagę nie tylko dzięki hybrydowej architekturze, ale i bardzo wysokiemu taktowaniu. A tak przynajmniej wynika z przecieków dotyczących flagowego modelu Core i9-13900K.

Oczekuje się, że procesory Intel Raptor Lake z 13. generacji będą ewolucją Alder Lake, więc raczej nie spodziewamy się tu jakichś architektonicznych przełomów. Obie serie będą wykorzystywać hybrydową technologię rdzeni, przy czym pierwsza wyposażona jest w rdzenie x86 Golden Cove, a druga Raptor Cove. Zarówno Alder Lake, jak i Raptor Lake, zawierają rdzenie Atom Gracemont, znane jako E-Core, chociaż Raptor Lake zwiększy ich liczbę do 16 z 8. To przekładać będzie się na ogólny wzrost liczby rdzeni do 24 rdzeni i 32 wątków w porównaniu z 16 rdzeniami i 24 wątkami, które dostajemy we flagowym Core i9-12900K.

Wygląda na to, że Niebiescy mogą chcieć uzyskać przewagę nie tylko dzięki hybrydowej architekturze, ale i bardzo wysokiemu taktowaniu CPU Raptor Lake.

Oprócz tej zmiany oczekuje się, że Intel znacznie zwiększy rozmiar pamięci podręcznej w serii Raptor Lake. Flagowy Core i9-13900K podobno będzie miał do 68 MB w ramach nowej pamięci „Game Cache”. Tę informację jako pierwszy przedstawił @OneRaichu w zeszłym roku, a od tego czasu potwierdziło ją wielu innych informatorów. Teraz @OneRaichu ujawnił kolejną plotkę dotyczącą Intel Raptor Lake i tym razem chodzi o częstotliwość taktowania. I tak, oczekuje się, że Intel zwiększy taktowanie rdzeni P nawet o 200-300 MHz. Obecnie najszybszym chipem Intela jest Core i9-12900KS, który oferuje maksymalną częstotliwość taktowania do 5,5 GHz. Taki skok częstotliwości dla Raptor Lake oznaczałby, że niebieski zespół zamierza zaoferować nawet 5,7-5,8 GHz w konsumenckim CPU. 

To z pewnością ogromny wzrost, ale nie mamy pewności, czy dotyczy to konkretnie Core i9-13900K, czy jego specjalnego wariantu KS. Z racji tego, że główne zmiany w nowej generacji to przerobiony uArch i dodatkowa pamięć podręczna, zwiększenie prędkości zegara byłoby jak najbardziej wskazane. 

To sprawi, że Intel utrzyma pozycję lidera w zakresie szybkości zegara, ale może odbyć się to kosztem większego poboru mocy. Core i9-12900KS już odnotował skok o 19 W przy wyższym taktowaniu boost o 300 MHz. Kolejny skok 200-300 MHz może skutkować dodatkowymi 20-30 W, co sprawi, że maksymalna moc w trybie turbo dla flagowego modelu Intel Raptor Lake zbliży się do 300 watów (w porównaniu do 260 W dla Core i9-12900KS). Procesor ma dodatkowo mieć ulepszone możliwości OC i AMD również zapowiada, że Ryzeny 7000 będą bardzo dobrze się podkręcać.

Dodatkowo, dr Ian Cutress z TechTech Potato niedawno napisał na Twitterze, że rdzenie nowej generacji Intel Atom mają być wyposażone w zegary powyżej 4,5 GHz, choć trudno określić wiarygodność tej informacji. Może dotyczyć to jednak dopiero CPU Meteor Lake i przyszłych chipów wykorzystujących rdzenie Atom nowej generacji. Obecnie rdzenie Intel Gracemont osiągają szczytową częstotliwość 3,90 GHz, więc byłoby to ok. 15% wzrostu.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel Core i9-13900K - flagowy CPU Raptor Lake podobno może osiągać zawrotne prędkości

 0