Intel DG2 (Xe-HPG) z 512 jednostkami EU (4096 rdzeni) i 8 GB pamięci GDDR6

Intel DG2 (Xe-HPG) z 512 jednostkami EU (4096 rdzeni) i 8 GB pamięci GDDR6

Ubiegłoroczny powrót Intela na rynek samodzielnych kart graficznych w postaci mobilnego GPU Iris Xe MAX był raczej rozczarowujący, ale dopiero w tym roku Niebiescy mają przeprowadzić prawdziwy atak na gamingowy rynek. Nadchodzący procesor graficzny DG2 bazować ma bowiem na wysokowydajnej architekturze Xe-HPG i zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami giganta z Santa Clara, zadebiutuje on właśnie w 2021 roku. Co prawda producent nie podał konkretnej daty, ani dokładnej specyfikacji, ale ujawnił, że prace projektowe nad tym GPU już się zakończyły, więc nie powinniśmy zbyt długo czekać na oficjalną prezentację, a być może Intel uchyli nieco rąbka tajemnicy w przyszłym tygodniu na swojej konferencji w ramach CES 2021. 

Nadchodzący procesor graficzny DG2 bazować ma bowiem na wysokowydajnej architekturze Xe-HPG i otrzyma 4096 rdzeni oraz 8 GB pamięci VRAM.

Co warto podkreślić, DG2 może być produkowane na zewnątrz, co Intel potwierdził już w sierpniu. Co prawda nie zdradził on, kto może odpowiadać za wytwarzanie tego GPU, ale wydaje się, że najlepszym kandydatem jest tu TSMC, które wykorzysta do tego celu 6 nm litografię. DG2 to gamingowy układ graficzny, który w pierwszej kolejności trafić może do kolejnej generacji laptopów. Z poprzednich doniesień wynikało, że może on posiadać 128 lub 384 jednostek wykonawczych (EU), a pojawiały się nawet plotki o wariancie z 960 z EU (choć te od początku wydawały się mocno wątpliwe). Najnowsze przecieki w tym temacie zdają się rozwiewać wszelkie wątpliwości, tym bardziej, że ich źródłem jest sam Intel. W opublikowanych przez firmę sterownikach GPU (100.9126) pojawiają się komentarze wierszy na dwóch identyfikatorach urządzeń DG2, co zasadniczo potwierdza ich konfigurację.

I tak, wariant z 128 EU posiadać będzie 1028 jednostek cieniujących, a model z 512 EU wyposażony będzie w 4096 rdzeni. Na tę chwilę trudno powiedzieć, jak przełoży się to na rywalizację z układami NVIDII z rodziny Ampere i AMD RDNA2. Identyfikatory obu urządzeń Intela były już wcześniej znane, gdyż pojawiały się w Intel Graphics System Firmware Update Library (IGSC FUL). Warto też przypomnieć, że DG2 w wersji z 128 EU pojawiało się już nawet w benchmarku Geekbench, ale sądząc po wynikach, była to dość wczesna próbka inżynieryjna, gdyż wypadała słabiej niż zintegrowane Xe-LP z mniejszą liczbą EU. W przeciekach pojawiała się nawet możliwa konfiguracja pamięci DG2 i z informacji opublikowanych przez Uniko’s Hardware wynikało, że laptopowe GPU otrzyma 8 GB VRAM typu GDDR6. To może być parowane z nowymi procesorami Tiger Lake-H, które zadebiutować mają na rynku w drugim kwartale tego roku. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel DG2 (Xe-HPG) z 512 jednostkami EU (4096 rdzeni) i 8 GB pamięci GDDR6

 0