Intel i Windows 11 wycofują się z SGX. To duży problem dla fanów Ultra HD Blu-ray

Intel i Windows 11 wycofują się z SGX. To duży problem dla fanów Ultra HD Blu-ray

Nie da się ukryć, że filmy na fizycznych nośnikach Blu-ray są już raczej niszą, głównie ze względu na wysokiej jakości serwisy streamingowe. Niemniej jednak taki format nadal żyje i raczej szybko się to nie zmieni, bo choć usługi typu Netlix mogą być wygodniejsze, to jednak osoby oczekujące najwyższej możliwej jakości audio/wideo lub borykające się ze słabszą łącznością internetową wciąż stawiają na dyski optyczne. Niestety, nie mamy dobrych wieści dla entuzjastów Blu-ray korzystających z nowych procesorów Intela, czyli Alder Lake.

Dokumenty opublikowane przez Intela w tym miesiącu zapewniają dogłębny wgląd w zmiany stojące za nową linią procesorów Intel Core. Arkusz zawiera szczegółowe informacje na temat najnowszych technologii i wydajności CPU z rodziny Alder Lake, a także krótką listę przestarzałych, a co za tym idzie porzuconych funkcji. Jak się okazuje, ta ostatnia lista obejmuje rozszerzenie Software Guard Extensions (SGX), wymagane dla chronionych treści 4K UHD.

Usunięcie SGX w procesorach z 11. i 12. generacji oznacza, że ​​użytkownicy tych CPU nie będą mogli odtwarzać treści 4K UHD Blu-ray.

Rozwiązania do zarządzania prawami cyfrowymi (DRM), takie jak te stosowane na płytach Blu-ray Ultra HD, opierają się na SGX w celu ułatwienia bezpiecznej komunikacji i obliczeń w systemie użytkownika. Usunięcie SGX w procesorach z 11. i 12. generacji oznacza, że ​​użytkownicy tych CPU wykorzystujący swoje komputery do odtwarzania treści 4K UHD Blu-ray nie będą już mogli wyświetlać oczekiwanej rozdzielczości 3840 × 2160 pikseli oferowanej przez format wysokiej rozdzielczości. Co ciekawe, problem dotyczyć ma także samego Windows 11. 

Wprowadzony wraz z linią procesorów Intel Skylake SGX to specyficzny zestaw kodów instrukcji związanych z bezpieczeństwem, zaprojektowany do obsługi bezpiecznego przetwarzania, przeglądania i DRM. Zaufany sprzęt z obsługą SGX tworzy bezpieczny kontener lub enklawę, zaprojektowaną w celu ochrony poufności i integralności wszelkich danych przesyłanych do tego bezpiecznego kontenera. Skrót kryptograficzny służy do udowodnienia autentyczności wszelkich interakcji z enklawą i danymi obliczeniowymi w niej zawartymi. Na podstawie tego wymogu żadne dane nie mogą być przetwarzane przez tę enklawę, jeśli nie zostanie dostarczony pasujący skrót kryptograficzny.

Chociaż usunięcie SGX oznacza, że ​​zawartość UHD chroniona DRM nie będzie już dostępna dla wielu użytkowników nowszych modeli procesorów Intel, ogólna możliwość wyświetlania formatu nie zostanie utracona. Na podstawie dostępnych informacji wydaje się, że formaty i dane 4K, które nie wykorzystują rozwiązań DRM, powinny nadal działać bez większych problemów. Funkcjonalność zostanie również przywrócona, jeśli stowarzyszenie Blu-ray Disc Association zdecyduje się kiedykolwiek usunąć DRM lub inne zabezpieczenia związane z SGX z tego formatu.

Wycofanie się z SGX i niemożność wyświetlania formatu 4K UHD to kolejny problem, jaki CPU Alder Lake mają z zabezpieczeniami DRM. Przez kilka tygodni po premierze nowa linia procesorów powodowała, że części starszych gier PC chronionych DRM nie można było uruchomić na 12. generacji Intel Core, ale gigant z Santa Clara rozwiązał już ten problem aktualizacjami. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel i Windows 11 wycofują się z SGX. To duży problem dla fanów Ultra HD Blu-ray

 0