Intel: Lokalizacje fabryk chipów są ważniejsze niż umiejscowienie szybów naftowych

Intel: Lokalizacje fabryk chipów są ważniejsze niż umiejscowienie szybów naftowych

Intel uważa, że choć dotąd to szyby naftowe definiowały geopolitykę, to czasy się zmieniają i teraz fabryki chipów będą ważniejsze. Producent procesorów popiera sankcje na Chiny, jako przywracanie równowagi w łańcuchach dostaw i chce być największym producentem w regionie.

Choć niektóre firmy uważają, że coraz surowsze sankcje wymierzone w Chiny, mogą przynieść skutek odwrotny do zamierzonego, motywując kraj do zwiększenia nakładów na rozwój technologiczny, to szef Intela, Pat Gelsinger jest przekonania, że sankcje to amerykańska kontrola eksportu technologii chipów do Chin jest nieuniknioną częścią przywracania równowagi w łańcuchach dostaw w kraju. Co więcej, Gelsinger uważa, że lokalizacja fabryk półprzewodników, będzie w przyszłości ważniejsza niż to, gdzie znajdują się szyby naftowe.

Intel uważa, że to półprzewodniki będą teraz głównym czynnikiem kształtującym geopolitykę.

Gelsinger, przemawiając na corocznej konferencji Tech Live w Wall Street Journal w Kalifornii, powiedział, że nikt nie powinien być zaskoczony ograniczeniami nałożonymi na Chiny.  Dodał, że nie naciskał na nowe przepisy, nawet jeśli było to oczekiwane i łączył kontrolę eksportu z amerykańską ustawą CHIPS, która została wdrożona w celu pobudzenia krajowej produkcji półprzewodników. "Tajwan odgrywa tak krytyczną rolę dla łańcuchów dostaw technologii, ale jest niepewny w tej sytuacji i potrzebujemy więcej równowagi w łańcuchu dostaw, nawet tajwańscy sprzedawcy głęboko wierzą, że potrzebują, aby ich łańcuchy dostaw stały się bardziej zrównoważone" - wyjaśnił. "To, gdzie znajdują się szyby naftowe, definiowało geopolitykę przez ostatnie pięć dekad. Na następne pięć dekad będzie ważniejsze, gdzie znajdują się fabryki" - powiedział Gelsinger."

„Półprzewodniki umożliwiają wykorzystanie technologii krytycznych dla bezpieczeństwa narodowego USA oraz konkurencyjności gospodarczej i globalnej” — powiedział prezes Intel Foundry Services, Randhir Thakur. „Firma Intel dąży do przywrócenia wiodącej pozycji w produkcji chipów end-to-end poprzez duże inwestycje zarówno w badania i rozwój, jak i produkcję na dużą skalę w Stanach Zjednoczonych”. Intel ma ambicje stać się największym producentem w regionie.  „Jako jedyna fabryka z siedzibą w USA z najnowocześniejszymi możliwościami przetwarzania, IFS ma wyjątkową pozycję, aby przewodzić temu wysiłkowi i pobudzać ekosystem do budowania bardziej odporny i bezpieczny łańcuch dostaw dla amerykańskich klientów wojskowych, lotniczych i rządowych." Jak dotąd Intel Foundry nie może się jednak pochwalić spektakularnymi wynikami finansowymi, przynosząc straty.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel: Lokalizacje fabryk chipów są ważniejsze niż umiejscowienie szybów naftowych

 0