Intel Pentium 4 obsługuje Windows 11, w odróżnieniu od większości nowoczesnych CPU

Intel Pentium 4 obsługuje Windows 11, w odróżnieniu od większości nowoczesnych CPU

Choć Windows 11 zbiera pozytywne opinie recenzentów, to jednocześnie nowy system operacyjny Microsoftu nie ustrzegł się pewnych kontrowersji i błędów wieku dziecięcego. Mowa tu oczywiście o błędach i problemach pojawiających na niektórych platformach (patrz problemy z wydajnością Ryzenów) czy wymagania sprzętowe, które od początku wzbudzają dyskusję. 

Teoretycznie Windows 11 wymaga bowiem od użytkowników nowoczesnego sprzętu z modułem zabezpieczeń TPM 2.0, co pozostawia wiele osób z wciąż relatywnie świeżym hardwarem na lodzie. Rzeczywistość jednak to weryfikuje i czasem okazuje się dość zaskakująca. Użytkownikowi Twittera znanemu jako @Carlos_SM1995 udało się bowiem dokonać czegoś, co wydawało się niemożliwie, biorąc pod uwagę obecne wytyczne i listy kompatybilności stworzone przez Microsoft. 

Użytkownik zainstalował i aktywował system Windows 11 na procesorze Intel Pentium 4 661.

Użytkownik zainstalował i aktywował system Windows 11 na procesorze Intel Pentium 4 661 z funkcją Hyper-Threading. Mówimy tu o CPU sprzed piętnastu lat. Ten układ, jak zapewne się domyślacie, nie znajduje się na liście kompatybilnych procesorów Microsoftu, którą utworzono przed wydaniem systemu operacyjnego, co czyni ten sprzęt niezgodny z technicznego punktu widzenia.

Microsoft, podobnie jak każda firma tworząca oprogramowanie lub sprzęt, przedstawił minimalną specyfikację, a także zalecany zestaw wymagań systemowych, aby zapewnić, że dany sprzęt lub software będzie działać bez zarzutu. Przed wydaniem systemu Windows 11 gigant z Redmond poinstruował nawet wszystkich użytkowników, aby przed instalacją w ich systemie aktywowano moduł TPM 2.0 (Trusted Platform Module).

Warto oddać Microsoftowi, że ten podjął próbę dostosowania i naprawienia błędów w systemie Windows 11, jeśli chodzi o kompatybilność, a przed samą premierą OS obniżono nawet wymagania, ale nie w takim stopniu. Wymóg TPM 2.0 pozostał, aby zapewnić użytkownikowi bezpieczne środowisko podczas korzystania z systemu operacyjnego, a tak przynajmniej tłumaczy to producent. Test @Carlos_SM1995 miał na celu sprawdzenie, co mogłoby się stać, gdyby niektóre funkcje, takie jak TPM, Secure Boot i Virtualization-Based Security (VBS), zostały wyłączone, aby można było zobaczyć, czy użytkownik może bez nich uruchomić system operacyjny Windows 11.

Najciekawszą częścią eksperymentu jest to, że pomimo braku kompatybilności, platforma nadal otrzymuje typowe aktualizacje za pośrednictwem funkcji Windows Update, która jest zintegrowana z systemem operacyjnym. Udowadnia to, że Windows 11 działa nawet na piętnastoletnim sprzęcie. Inną kwestią jest, czy rzeczywiście powinniśmy rezygnować z tych kluczowych funkcji, aby cieszyć się nowszym systemem? W sensie eksperymentalnym jest to z pewnością ciekawe, jeśli jednak cenicie sobie bezpieczeństwo, to warto rozważyć zakup nowszej platformy. 

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel Pentium 4 obsługuje Windows 11, w odróżnieniu od większości nowoczesnych CPU

 0