Intel pokazuje swoją pierwszą koparkę kryptowalut o mocy 3600 W. Bonanza Mine nikogo nie zachwyci...

Intel pokazuje swoją pierwszą koparkę kryptowalut o mocy 3600 W. Bonanza Mine nikogo nie zachwyci...

Pamiętacie szumne zapowiedzi Intela o nadchodzącej autorskiej koparce ASIC, która będzie energooszczędna a przy tym bardzo wydajna? Niestety, chwilo jest dokładnie odwrotnie, jednak firma ma ambitne plany.

Pierwsza koparka Bitcoinów od Intela nie jest ani tak wydajna, ani efektywna energetycznie jak urządzenia konkurencji takiej jak Bitmain, czy Canaan. Producent zdaje się jednak być zdeterminowany, by dostarczyć na rynek bardziej energooszczędne rozwiązania, które mają zmniejszyć wpływ kopania kryptowalut na środowisko. Intel ujawnił niedawno, że inwestuje w technologię blockchain i pracuje nad wyspecjalizowanymi chipami do transakcji kryptograficznych, które trafią do koparek ACIS.

Pierwsza koparka Intela z chipem Bonanza Mine pierwszej generacji wypada kiepsko na tle konkurencji. Osiągi są sporo niższe, a zużycie energii zbyt wysokie.

Podczas tegorocznej konferencji IEEE International Solid-State Circuits Conference Intel ujawnił nieco szczegółów na temat układu do koparek „Bonanza Mine” (BMZ1) pierwszej generacji. Firma zaczęła już przyjmować zamówienia, a wśród jej pierwszych klientów jest Jack Dorsey's Block (wcześniej znany jako Square) oraz firma wydobywająca bitcoiny GRIID. Pierwsza koparka oparta o chipy BMZ1 pobiera aż 3600 W mocy i oferuje wydajność 40 TH/s. Proporcje te nie wprawiają w zachwyt, bo Antminer S19j od Bitmain oferuje 90 TH/s przy poborze 3100 W.

Obecnie Bonanza Mine nie wypada zbyt korzystnie na tle konkurencji, a jedyną przewagą tego układu jest mały rozmiar, co pozwala na duży uzysk z wafla krzemowego. Intel zapewne pracuje nad chipem drugiej generacji, który poprawi osiągi, jednak już teraz Bitmain zapowiada koparkę chłodzoną cieczą o wydajności 198 TH/s przy zużyciu energii na poziomie 5445 W.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel pokazuje swoją pierwszą koparkę kryptowalut o mocy 3600 W. Bonanza Mine nikogo nie zachwyci...

 0