Intel potwierdza specyfikację CPU Alder Lake-S oraz Alder Lake-P i publikuje poradnik optymalizacji 

Intel potwierdza specyfikację CPU Alder Lake-S oraz Alder Lake-P i publikuje poradnik optymalizacji 

Procesory Intel Alder Lake zadebiutują w nadchodzących tygodniach i właśnie otrzymaliśmy potwierdzenie ich specyfikacji, które krążą po sieci od kilku miesięcy. Intel udostępnił również przewodnik optymalizacji dla twórców gier, którzy chcą jak najlepiej wykorzystać nową architekturę hybrydowych CPU.

Intel opublikował swój przewodnik dla programistów, w którym szczegółowo opisano, w jaki sposób twórcy gier mogą wykorzystać nową architekturę procesorów Alder Lake 12. generacji. W ten sposób potwierdził również kilka szczegółów na temat nadchodzącej linii procesorów, które dotychczas znaliśmy tylko z nieoficjalnych przecieków. Nie jest tajemnicą, że niektóre procesory Alder Lake będą wyposażone w hybrydową architekturę, która łączy rdzenie P (wydajnościowe), czyli Golden Cove i rdzenie E (energooszczędne) o nazwie kodowej Gracemont. Wiemy jednak również, że Intel będzie używał tej technologii zarówno w CPU dla desktopów, jak i laptopów, z wyjątkiem podstawowych i popularnych procesorów komputerów stacjonarnych, takich jak Core i5-12400, który może okazać się kolejnym hitem, zapewniającym świetny stosunek wydajności do ceny. 

Intel opublikował swój przewodnik dla programistów, w którym szczegółowo opisano, w jaki sposób twórcy gier mogą wykorzystać nową architekturę procesorów Alder Lake 12. generacji.

Intel potwierdza specyfikację CPU Alder Lake-S oraz Alder Lake-P i publikuje poradnik optymalizacji 

Procesory Alder Lake-S są skierowane do entuzjastów i będą wyposażone w maksymalnie 8 rdzeni P i 8 rdzeni E, podczas gdy modele ze średniej i niższej półki będą miały tylko rdzenie P. Tak czy inaczej, wszystkie będą wyposażone w zintegrowany układ graficzny Intel Xe z 32 jednostkami wykonawczymi. Tymczasem modele Alder Lake-P będą zawierać wszystkie jednostki, które kiedyś znajdowały się w podrodzinach U i H. Układy mobilne wyższej klasy będą miały 6 rdzeni P i 8 rdzeni E, podczas gdy procesory niskonapięciowe będą łączyć dwa rdzenie P i 8 rdzeni E. Wszystkie procesory Alder Lake-P będą sparowane z GPU Intel Xe z 96 jednostkami wykonawczymi.

Tylko pamięć podręczna L3 jest współużytkowana przez rdzenie P i E, aby umożliwić im działanie osobno w zależności od obciążenia, które jest na nie rzucone. Firma Intel zdecydowała się zachować takie same zestawy instrukcji dla obu typów rdzeni, z jednym wyjątkiem dla rdzeni E, które nie będą obsługiwać obciążeń AVX512 ze względu na ich obecną architekturę. Oznacza to również, że jeśli producent laptopa lub komputera stacjonarnego zdecyduje się włączyć rdzenie E, AVX512 zostanie wyłączony na rdzeniach P.

Intel potwierdza specyfikację CPU Alder Lake-S oraz Alder Lake-P i publikuje poradnik optymalizacji 

Intel Tread Director (ITD) i optymalizacje oprogramowania Microsoft w systemie Windows 11 pozwolą twórcom aplikacji i gier na kierowanie konkretnych rdzeni w zależności od zadania, które wymaga wykonania. Rdzenie hybrydowe będą funkcjonalnie identyczne dla systemu operacyjnego, ale ITD i OS będą zarządzać przydzielaniem zadań odpowiednim rdzeniom na podstawie specjalnych klas, które wskazują względne poziomy wydajności i efektywności energetycznej. Twórcy gier będą również mogli korzystać z narzędzi Intela do ręcznej interakcji z ITD, jeśli odkryją, że harmonogram systemu operacyjnego słabo radzi sobie z rozróżnianiem między lekkimi i ciężkimi zadaniami. W rzeczywistości będzie można wykonać wiele optymalizacji, takich jak używanie rdzeni E do wielowątkowych obciążeń roboczych, aby zapobiec maksymalnemu wykorzystaniu rdzeni P.

Jednocześnie ustawianie priorytetu wątku dla rzeczy takich jak renderowanie gier będzie nieco bardziej skomplikowane niż w przypadku architektury niehybrydowej. Dzieje się tak dlatego, że rdzenie E mają dwa procesory logiczne, a rdzenie P nie i system operacyjny może zdecydować o przypisaniu zadania o wysokim priorytecie do rdzenia E tylko dlatego, że był on natychmiast dostępny. Innymi słowy, niektóre aplikacje i gry mogą działać wolniej w systemach wyposażonych w procesor Alder Lake, jeśli nie mają niezbędnych optymalizacji, mimo że harmonogram systemu operacyjnego powinien w większości przypadków właściwie je przypisywać. 

Intel zauważa również, że Microsoft dodał częściową obsługę ITD w systemie Windows 10, ale będziemy musieli zaktualizować OS do najnowszej wersji, 21H2. Oznacza to, że jeśli kupimy lub zbudujemy nowy komputer, a system Windows 11 nie przypadnie nam do gustu, nadal będziemy cieszyć się niektórymi zaletami najnowszej architektury procesorów Intela.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel potwierdza specyfikację CPU Alder Lake-S oraz Alder Lake-P i publikuje poradnik optymalizacji 

 0