Intel prezentuje design next-genowych CPU. Meteor Lake z kafelkową budową i duży upgrade iGPU

Intel prezentuje design next-genowych CPU. Meteor Lake z kafelkową budową i duży upgrade iGPU

Podczas swojego wczorajszego wydarzenia Intel Accelerated producent ujawnił informacje nie tylko o nadchodzących zmianach w nazewnictwie swoich procesów technologicznych, ale także po raz pierwszy pokazał design swoich nadchodzących generacji CPU.

I tak, gigant z Santa Clara potwierdził, że litografia Intel 7 (10 nm) będzie używana do procesorów konsumenckich Alder Lake i procesorów dla centrum danych Sapphire Rapids. Firma zapewniła też, że ​​rozpocznie dostarczanie na rynek układów Alder Lake jeszcze w tym roku, a Sapphire Rapids wejdzie do produkcji w pierwszym kwartale 2022 roku. Po raz pierwszy Intel pokazał projekt każdego procesora, wyraźnie ilustrując design architektury hybrydowej Alder Lake (z energooszczędnymi i wysokowydajnymi rdzeniami), a także wieloukładową konstrukcję CPU Sapphire Rapids.

Grafika przedstawiająca układ Meteor Lake (następca Raptor Lake) pokazuje, że ta generacja będzie mieć budowę kafelkową.

Intel prezentuje design next-genowych CPU. Meteor Lake z kafelkową budową i duży upgrade iGPU

Grafika przedstawiająca układ Meteor Lake (następca Raptor Lake) pokazuje, że ta generacja będzie mieć budowę kafelkową umożliwiającą Intelowi umieszczanie różnych kości na tym samym krzemie. Podobnie jak Granite Rapids, Meteor Lake opiera się na 7-nanometrowym procesie Intela, który został przemianowany na „Intel 4” (ten ma być gotowy w drugiej połowie 2022 roku). Nie oznacza to jednak, że wszystkie kafelki są oparte na technologii Intel 4. Jedną z zalet projektowania płytek jest to, że firma Intel może mieszać i dopasowywać różne litografie. Jak można się było spodziewać, producent będzie polegał na technologii pakowania Foveros 3D dla Meteor Lake.

Intel prezentuje design next-genowych CPU. Meteor Lake z kafelkową budową i duży upgrade iGPU

Prezentacja Intela ujawniła, że ​​Meteor Lake jest wyposażony w trzy kafelki: kość obliczeniową, kość SOC-LP i kość GPU. Jeśli chodzi o ograniczenia termiczne, Meteor Lake będzie działać od 5 W do 125 W. Intel w ostatnim czasie stawia właśnie na 125 W limit mocy w swoich konsumenckich generacjach procesorów do komputerów stacjonarnych, więc flagowy układ Meteor Lake (Core i9-14900K?) zapewne także dobije do tej wartości. Meteor Lake zapewni bardzo duży wzrost wydajności zintegrowanej grafiki. Nowe procesory dostarczą bowiem przeszło dwukrotnie więcej jednostek EU w iGPU. Obecny limit chipów Intela to 96 jednostek wykonawczych (EU). Jednak Meteor Lake rozpocznie się od 96 EU i zapewni maksymalnie do 192 EU.

Intel zmienia nazwy procesów technologicznych i robi bałagan. Intel 10 nm to teraz...

Alder Lake wykorzysta nowe gniazdo LGA1700. Intel potwierdził, że Raptor Lake również skorzysta z tego samego gniazda. Jednak Meteor Lake może posiłkować się inną podstawką i w tym przypadku mówi się, że jest to LGA1800. Na koniec warto jeszcze zwrócić uwagę na procesory Granite Rapids. Te wydają się mieć podwójną kość, każdą z 60 kwadratami. Intel nie ujawnił specyfikacji procesorów, ale jeśli każdy kwadrat reprezentowałby rdzeń, byłby to procesor 120-rdzeniowy.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel prezentuje design next-genowych CPU. Meteor Lake z kafelkową budową i duży upgrade iGPU

 0