Intel prezentuje wydajność Core i9-11900K. Nowy flagowiec pokonuje Ryzena 5900X w grach

Intel prezentuje wydajność Core i9-11900K. Nowy flagowiec pokonuje Ryzena 5900X w grach

Na swojej wczorajszej konferencji Intel koncentrował się nowych mobilnych CPU, ale postanowił pozwolić nam także na rzut okiem na możliwości nadchodzącej kolejnej generacji stacjonarnych procesorów Rocket Lake-S. Będzie to pierwsza mainstreamowa platforma Niebieskich ze wsparciem dla PCIe 4.0 i bazować będzie na zupełnie nowej architekturze, po raz pierwszy od Skylake. Jak zaś wiemy od partnerów giganta z Santa Clara, premiery tych układów spodziewać mamy się pod koniec marca. Intel pokazał także slajd, który prezentuje wydajność flagowego modelu Core i9-11900K, który zestawiony został z Ryzenem 9 5900X w siedmiu popularnych i wymagających grach. Wyniki tego starcia możecie zobaczyć poniżej.

Intel pokazał także slajd, który prezentuje wydajność flagowego modelu Core i9-11900K, czyli flagowego CPU z rodziny Rocket Lake-S.

Jak widać, według danych zaprezentowanych przez Intela, Core i9-11900K, czyli 8-rdzeniowe CPU, pokonuje (marginalną przewagą, ale zawsze) 12-rdzeniowego Ryzena 5900X w gamingowych zastosowaniach (warto zaznaczyć, że nie jest to topowy model z rodziny Zen 3 od AMD i Niebiescy nie zdecydowali się na zestawienie z Ryzenem 9 5950X). Jak zwykle w tego typu przypadkach, zalecamy podchodzić do wyników testów prezentowanych przez producentów sprzętu z pewnym dystansem, przynajmniej do czasu weryfikacji przez niezależne testy. Trudno jednak uznać taki stan rzeczy na zaskoczenie. Wydajność w grach jest bowiem czuła na częstotliwość taktowania i połączenie bardzo dojrzałego już 14 nm procesu Intela z możliwością bardzo wysokich prędkości (nawet do 5,3 GHz), owocuje takimi rezultatami. 

Wyniki testów przedstawionych przez producenta obejmowały gry: Total War: Three Kingdoms, Gears of War 5, Metro Exodus, Cyberpunk 2077, Watchdogs: Legion, Farcry: New Dawn i Assassin's Creed Valhalla. Wszystkie tytuły przetestowano w rozdzielczości 1080p, co miało wyeliminować wąskie gardło po stronie grafiki. Różnice na korzyść CPU Niebieskich wynoszą od 2% w Assassin's Creed Valhalla do 8% w Total War: Three Kingdoms (to mocno procesorowy tytuł). Średnio Core i9-11900K pokonuje rywala o 4,4%. Intel pokazał także na jaki generacyjny skok możemy liczyć wraz z nadejściem Rocket Lake. I tak, Core i9-10900K, który wciąż bazuje na architekturze Skylake, uzyskał w teście Hitman 3 129 kl./s, a jego następca wycisnął 140 kl./s. Średnio różnica względem poprzedniej generacji wynosić ma ok. 7%.    

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel prezentuje wydajność Core i9-11900K. Nowy flagowiec pokonuje Ryzena 5900X w grach

 0