Intel Raptor Lake Refresh przecieki i doniesienia prosto z targów Computex. Co szykuje Intel?

Intel Raptor Lake Refresh przecieki i doniesienia prosto z targów Computex. Co szykuje Intel?

Co prawda Intel nie zdecydował się zapowiedzieć swoich desktopowych procesorów Intel Core 14. generacji, znanych jako Raptor Lake Refresh, podczas Computex, ale nie oznacza to, że nie mówiło się o nich w kuluarach targów w Tajpej. Wiemy więc, co w trawie piszczy. 

Raptor Lake Refresh

Redaktorzy WccfTech postanowili zasięgnąć języka u producentów płyt głównych, pamięci i systemów chłodzenia, którzy wiedzą nieco więcej na temat planów Intela odnośnie procesorów Raptor Lake Refresh. Jak sugerowały wcześniejsze plotki, będą to najpewniej tylko stacjonarne procesory 14. generacji, bo mobilne platformy najpewniej otrzymały CPU na bazie architektury Meteor Lake. Zostało to potwierdzone m.in. na stoisku ADATA, na którym producent prezentował pamięć DDR5-6400 CKD. Ten nowy moduł DIMM działa z napięciem 1,10 V i oferuje prędkość transferu 6400 MT/s z timingiem CL46. Będzie dostępny w wersjach 8 GB, 16 GB i 32 GB dla komputerów stacjonarnych i notebooków.

Na karcie specyfikacji nowych pamięci RAM widać, że ADATA wspomniała o procesorach 14. generacji.

Producenci mają już BIOS

Na karcie specyfikacji widać, że ADATA wspomniała o procesorach 14. generacji, a ponieważ jest to standardowa konstrukcja DIMM do komputerów stacjonarnych, nasuwa to oczywiście skojarzenia z Raptor Lake Refresh. Jeden ze wystawców wspomniał również, że zaledwie tydzień temu otrzymał firmware BIOS dla desktopowych procesorów Intel Raptor Lake Refresh. Ten sam producent ujawnił również, że Intel dał im BIOS do wczesnej obsługi procesorów nowej generacji, ale otrzymać miał też BIOS dla innego procesora, który jeszcze nie został wydany. Nie wiemy jednak o jakie układy może tu chodzić. Inni producenci już przeprowadzają testy AVL/QVL dla pamięci DDR5 na swoich płytach głównych.

Gigabyte, MSI i ASRock zaprezentowały na targach Computex 2023 nowe, odświeżone płyty główne, zaprojektowane z myślą o nowych funkcjach łączności, ale oferują również ulepszone projekty VRM, zaprojektowane do przyszłych procesorów o dużej mocy.

Raptor LAke Refresh

Większy pobór mocy i wyższe taktowania

Jeśli chodzi o zużycie energii, procesory Raptor Lake są już jednymi z najgorętszych i najbardziej energochłonnych chipów dla komputerów stacjonarnych i wygląda na to, że pobór mocy ich kolejnych CPU może być jeszcze wyższy. W zamian otrzymać mamy niewielki wzrost częstotliwości zegara do 6,2-6,5 GHz i może kilka dodatkowych zmian, ale sama nazwa Raptor Lake Refresh sugeruje, że mamy tu do czynienia tylko z odświeżeniem, a nie czymś zupełnie nowym. Otrzymamy więc tę samą architekturę co w układach Raptor Lake (rdzenie P Raptor Cove + rdzeni E Gracemont), tę samą litografię Intel 7 (10nm++), wyższe taktowania powyżej 6 GHz, obsługę szybszych pamięci DDR5, większy maksymalny pobór mocy (w okolicach 300 W) i kompatybilność z gniazdami LGA 1700/1800.

Premiera Raptor Lake Refresh spodziewana jest na przełomie trzeciego i czwartego kwartału. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel Raptor Lake Refresh przecieki i doniesienia prosto z targów Computex. Co szykuje Intel?

 0