Intel rzuca wyzwanie "zamkniętej" NVIDII i stawia na otwarte oneAPI, wzorując się na AMD

Intel rzuca wyzwanie "zamkniętej" NVIDII i stawia na otwarte oneAPI, wzorując się na AMD

Jak dotąd największym rywalem "niebieskich" było AMD, jednak dotyczyło to tylko procesorów. Wraz ze wprowadzeniem na rynek nowych dedykowanych GPU od Intela, producent ten będzie musiał się zmierzyć z najpoważniejszym graczem w tej branży - NVIDIĄ.

Patem Gelsinger, ujawnił jednym ze sposobów, w jaki Intel planuje uzyskać wyższość nad NVIDIĄ w sektorze GPU, jest bycie "znacznie bardziej przyjaznym dla ekosystemu" pod względem oprogramowania. "NVIDIA stała się zbyt zamknięta, co jest powszechnie widoczne w branży, dlatego zamierzamy uzupełnić ten brak za pomocą oneAPI, ale zrobimy to w sposób znacznie korzystniejszy i otwarty na branżę i jej innowacje" – stwierdził. OneAPI to otwarty model programowania, który obejmuje różne typy architektur, w tym produkty Intela, takie jak procesory, GPU i FPGA.

Intel planuje zdetronizować NVIDIĘ, a jednym z narzędzi do celu ma być oneAPI - otwarty model programowania, który będzie przeciwieństwem zamkniętego ekosystemu NVIDII.

Gelsinger podkreślił, że wysiłki firmy na rynku procesorów graficznych muszą wykraczać poza możliwości, wydajność i moc i muszą być dostarczane w atrakcyjnej cenie dla konsumenta. Uważa on, że NVIDIA odniosła taki sukces głównie dzięki temu, jak kierownictwo prowadziło firmę przez ostatnią dekadę, ale wskazał, że "mieli naprawdę szczęście" w dziedzinie sztucznej inteligencji. "Więc co musimy zrobić? Dostarczać świetne produkty w tych segmentach (...), a rynek jest głodny, abyśmy dostarczyli im alternatywę. Musimy następnie dostarczyć to z unikalną, zróżnicowaną wartością dodaną. (...)" - dodaje Gelsinger.

Intel zamierza oferować atrakcyjne produkty na rynku procesorów graficznych i w tym celu przejął nawet czołowego projektanta GPU od AMD. Vineet Goel ma nadzorować architekturę Xe GPU, na której będą oparte nowe karty graficzne.  Firma będzie miała ciężko wbić się w rynek kart graficznych. NVIDIA ma niekwestionowaną pozycję lidera, choć AMD również coraz lepiej sobie radzi. Siła NVIDII może jednak wkrótce jeszcze wzrosnąć, jeśli przejęcie Arm dojdzie do skutku.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel rzuca wyzwanie "zamkniętej" NVIDII i stawia na otwarte oneAPI, wzorując się na AMD

 0