Intel szykuje okrojoną wersję flagowego GPU Arc. Konkurent dla GeForce'a RTX 3070?

Intel szykuje okrojoną wersję flagowego GPU Arc. Konkurent dla GeForce'a RTX 3070?

Wygląda na to, że Intel szykuje nieco okrojoną wersję swojego flagowego GPU DG2 z serii Arc Alchemist. Oznaczać to może, że gigant z Santa Clara może mocno zaatakować high-endowy segment kart graficznych dla graczy. 

Zgodnie z niedawnym wpisem do Mesa (sterownik open source dla OpenGL i Vulkan), Intel faktycznie szykuje nieco okrojony układ graficzny o nazwie DG2-448. Taki model posłużył do weryfikacji wprowadzonych do sterownika optymalizacji potoku pikseli. Łatka dołączona wraz z opisem została opublikowana przez Franciso Jereza, który jest członkiem zespołu Intela Open-Source Driver Team.

Wygląda na to, że Intel szykuje nieco okrojoną wersję swojego flagowego GPU DG2 z serii Arc Alchemist.

Intel szykuje okrojoną wersję flagowego GPU Arc. Konkurent dla GeForce'a RTX 3070?

Co jednak warto podkreślić, to nie pierwszy raz, kiedy słyszymy o tym okrojonym GPU DG2-512. Po raz pierwszy taki układ graficzny został ujawniony przez użytkownika Twittera znanego jako @TUM_APISAK już prawie 5 miesięcy temu. Podobno oferował wtedy wydajność zbliżoną do GeForce RTX 3070, chociaż przeciek nie ujawnił, jakiego benchmarku użyto do porównania.

Pomimo że oficjalnej zapowiedzi spodziewamy się już w pierwszym kwartale przyszłego roku, wciąż mamy więcej pytań niż odpowiedzi na temat debiutanckiego składu kart graficznych Arc Alchemist. Intel zaprezentował tylko dwa procesory graficzne: warianty 512 EU i 128 EU (jak na zdjęciu powyżej), chociaż w przeciekach pojawił się również wariant 384EU.

W tej chwili nie jest jasne, czy wariant 384 EU został anulowany, czy też nigdy nie był prawdziwy. Możemy mieć jednak pewność, że Intel, podobnie jak konkurenci, oferować będzie częściowo okrojone GPU, które posłużą do napędzania słabszych modeli kart graficznych. Wariant z wyższej półki z 448 jednostkami wykonawczymi (3584 rdzeni cieniujących) może być idealnym rozwiązaniem dla segmentu cenowego 400-300 USD, jeśli wierzyć szacunkom wydajności porównującym procesory graficzne DG2 z procesorami graficznymi Navi 22/GA104. Nie mamy jednak pewności, że takowe GPU zadebiutuje w pierwszej kolejności, a jeśli Intel będzie się ociągał (co wynikać może również z braku półprzewodników), to może okazać się, że NVIDIA i AMD zdążą do tego czasu wypuścić nową generację swoich grafik.

Zobacz także:

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel szykuje okrojoną wersję flagowego GPU Arc. Konkurent dla GeForce'a RTX 3070?

 0