Intel twierdzi, że CPU Sapphire Rapids-SP z HMB są ponad dwa razy szybsze od AMD Milan-X

Intel twierdzi, że CPU Sapphire Rapids-SP z HMB są ponad dwa razy szybsze od AMD Milan-X

Czwarta generacja procesorów Intel Xeon Scalable „Sapphire Rapids” może uzyskać ogromny wzrost wydajności w obciążeniach związanych z pamięcią, a to dzięki wbudowanym kościom HBM2E. 

Jak pochwalił się Intel, CPU Sapphire Rapids z HBM2E są około 2,8 razy szybsze w porównaniu z procesorami AMD EPYC „Milan” i Intel Xeon Scalable „Ice Lake”. Co ważniejsze, Intel jest na tyle pewny siebie, by powiedzieć, iż nadchodząca seria serwerowych procesorów będzie dwa razy szybsza od zmierzających na rynek układów AMD EPYC „Milan-X”. „Wprowadzenie [pamięci HBM2E do pakietu Xeon] zapewnia przepustowość pamięci zbliżoną do GPU do obciążeń CPU” — powiedział Raja Koduri, szef Intel Accelerated Computing Systems and Graphics Group w Intelu. „Oferuje to wiele zastosowań procesora i nawet czterokrotnie większą przepustowość pamięci. I nie trzeba wprowadzać żadnych zmian w kodzie, aby z tego skorzystać - dodał”.

Czwarta generacja procesorów Intel Xeon Scalable „Sapphire Rapids” może uzyskać ogromny wzrost wydajności w obciążeniach związanych z pamięcią.

Intel twierdzi, że CPU Sapphire Rapids-SP z HMB są ponad dwa razy szybsze od AMD Milan-X

Aby udowodnić swoją rację, Intel zaprezentował benchmark obliczeniowej dynamiki płynów (CFD) OpenFOAM (28M_cell_motorbiketest) i uruchomił go na swoim istniejącym procesorze Xeon Scalable „Ice Lake-SP”, jako próbce swojego zwykłego procesora Xeon Scalable „Sapphire Rapids” i przedprodukcyjnej wersji swojego CPU Xeon Scalable „Sapphire Rapids z HBM”, potwierdzając ogromną przewagę nadchodzących procesorów nad obecnymi platformami. Różnica, jaką zapewnia HBM2E w tym przypadku, jest rzeczywiście bardzo duża: podczas gdy zwykły Sapphire Rapids jest o około 60% szybszy od Ice Lake-SP, Sapphire Rapids wyposażony w HBM2E zapewnia wzrost wydajności o 180%.

Jeszcze bardziej interesujące jest to, że Intel porównał wydajność swoich przyszłych procesorów z bliżej nieokreślonym procesorem AMD EPYC „Milan” (który działa tak samo jak Intel Xeon „Ice Lake”, według Intela i OpenBenchmarking.org), a także do niewydanego jeszcze CPU EPYC 'Milan-X', który zawiera 256 MB pamięci L3 i 512 MB pamięci 3D V-Cache. Bazując na wynikach Intela, AMD 3D V-Cache poprawia wydajność tylko o około 30%, co oznacza, że ​​nawet zwykły Sapphire Rapids będzie szybszy niż ten procesor. Dla kontrastu Intel Sapphire Rapids z HBM2E zaoferuje ponad dwa razy (lub 115%) wyższą wydajność niż Milan-X w teście OpenFOAM obliczeniowej dynamiki płynów (CFD).

Intel twierdzi, że CPU Sapphire Rapids-SP z HMB są ponad dwa razy szybsze od AMD Milan-X

Takie deklaracje wydajnościowe muszą zostać zweryfikowane przez niezależnych testerów (zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że wyniki niektórych benchmarków pokazują inny obraz, a producenci zawsze wybierają te, które są im wygodne), ale Intel wydaje się być bardzo pewny siebie w kwestii procesorów Sapphire Rapids wyposażonych w pamięć HBM2E.

Dodanie w pakiecie 64 GB pamięci HBM2E zwiększa przepustowość dostępną dla procesora Intel Xeon „Sapphire Rapids” do około 1,22 TB/s, czyli czterokrotnie w porównaniu ze standardowym procesorem Xeon „Sapphire Rapids” z ośmioma kanałami DDR5-4800. Powinno być to mocno odczuwalne w przypadku obciążeń zależnych od przepustowości pamięci, takich jak obliczeniowa dynamika płynów. Jeszcze ważniejsze jest to, że programiści nie muszą zmieniać kodu, aby wykorzystać tę przepustowość, zakładając, że system Sapphire Rapids HBM2E jest poprawnie skonfigurowany, a pamięć HBM2E działa we właściwym trybie.

Intel dostarczy procesory Xeon Scalable „Sapphire Rapids” z pamięcią HBM2E w drugiej połowie roku.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel twierdzi, że CPU Sapphire Rapids-SP z HMB są ponad dwa razy szybsze od AMD Milan-X

 0