Intel Xeon Platinum 8380 notuje postęp w Linuksie 6.0

Intel Xeon Platinum 8380 notuje postęp w Linuksie 6.0

Michael Larabel z firma Phoronix testowała w ostatnim czasie procesor Intel Xeon Platinum 8380 z serii Ice Lake w systemie Linux 6.0. Larabel twierdzi, że niebiescy robią postępy w kwestii oprogramowania open source, zwłaszcza w przypadku procesorów serwerowych. Co ciekawe, również układy AMD EPYC wykazują wzrost wydajności w Linux 6.0. Spodziewamy się także ulepszeń jądra, co najpewniej przyniesie kolejne korzyści dla jednostek Xeon Platinum 8380.

Niezawodność systemu Linux jest jednym z ważniejszych czynników wpływających na jego popularność w zastosowaniach profesjonalnych. Dzieło Linusa Torvaldsa jest często wykorzystywane w superkomputerach oraz serwerach. Dlatego tak ważny w przypadku serwerowych procesorów jest rozwój oprogramowania typu open source. Michael Larabel z firmy Phoronix testował ostatnio jednostkę Intel Xeon Platinum 8380 w systemie Linux 6.0. Wspomniane CPU oferuje 40 rdzeni oraz 80 wątków. Maksymalna częstotliwość pracy wynosi 3,4 GHz. Larabel jest przekonany, że postępy niebieskich w kwestii kompatybilności z oprogramowaniem open source są widoczne. Zwłaszcza w przypadku układów z serii Ice Lake.

Rozwój Intela w kwestii oprogramowania typu Open Source przynosi korzyści. Xeon Platinum 8380 notuje znaczącą poprawę w systemie Linux 6.0.

Intel Xeon Platinum 8380 Apache Cassandra
Intel Xeon Platinum 8380 Apache Spark

Autor testu wspomina również, że spodziewane są kolejne zmiany i ulepszenia jądra, które będą najpewniej korzystne dla procesorów Xeon Platinum 8380. Co ciekawe także jednostki AMD EPYC odnotowały skok wydajności w Linux 6.0. Testy Phoronix zostały przeprowadzone pod kontrolą Linuksa 6.0 Git oraz Linuksa 5.19 dla porównania wyników. Larabel zaznaczył, iż procesory Intel Xeon Platinum 8380 w Linuksie 6.0 wydają się niemalże w pełni przygotowane. Warto zauważyć poprawę w obciążeniu bazy danych. Apache Spark, Apache Cassandra i ClickHouse czerpią korzyści z nowego Linux Git.

Intel Xeon Platinum 8380 ClickHouse
Intel Xeon Platinum 8380 SVT-VP09

Postęp widać również w kodowaniu wideo SVT. Wszystko sprowadza się do całościowej poprawy wydajności procesora Intel Xeon Platinum 8380 w Linuksie 6.0. To dobra wiadomość dla wielu dużych przedsiębiorstw. Zaniechanie rozwoju przez Intela w tej kwestii byłoby swego rodzaju strzałem w kolano.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel Xeon Platinum 8380 notuje postęp w Linuksie 6.0

 0