Intel Z690 - Poznaliśmy szczegóły dotyczące najnowszego chipsetu pod Intel Alder Lake

Intel Z690 - Poznaliśmy szczegóły dotyczące najnowszego chipsetu pod Intel Alder Lake

W sieci pojawił się diagram ukazujący schemat połączeń dla chipsetu Z690 na platformie Intel Alder Lake. Wiele z tych informacji już od dłuższego czasu krążyły w mediach, ale dopiero teraz mamy na to namacalny dowód.

Schemat ukazujący strukturę połączeń dla chipsetu Z690 może rozpalać iskierkę nadziei. Kolejne innowacje oraz krótki okres królowania PCI Express w wersji 4.0 jest tu ewidentny, bo już na pierwszy rzut oka widać, że Intel Alder Lake wspierać będzie PCI Express w wersji 5.0. Trzeba tu wspomnieć, że nie jest to byle jakie wsparcie, bo do dyspozycji otrzymujemy bezpośrednie połączenie z procesorem w trybie 1x16 lub 2x8, a więc świetnie nada się dla nadchodzących, nowych kart graficznych. Tutaj znowu, jeśli przecieki okażą się prawdą - PCIe 4.0 królować na rynku będzie naprawdę krótko. Oprócz tego widzimy, że dla bezpośredniego połączenia z CPU dla PCIe 5.0 podano zarówno GPU, jak i SSD (Intel). Czy to oznacza rychłą premierę SSD na PCIe 5.0? Coś nam się zdaje, że tak.

W sieci pojawił się diagram prezentujący możliwości chipsetu Z690 dla nadchodzących procesorów Intel Alder Lake. Szykują się duże zmiany.

Źródło: pcinq.com

Z690 wspierać będzie także 12 linii PCIe 4.0 oraz 16 linii PCIe 3.0. Nie wiemy jednak czy wymogiem użytkowania tego rozwiązania będą znane z platform AM4 (X570) wentylatory na chipsecie. Tak czy inaczej, dwunasta generacja Intel Core przyniesie zmiany też w konfiguracji pamięci. Procesory będą kompatybilne zarówno z DDR4, jak i DDR5, choć podane tu wartości taktowania RAM oczywiście się różnią. Do 3200 MHz dla DDR4 oraz do 4800 MHz dla DDR5 - oba w dual channel. Również i w tym wypadku znajdziemy Gear 2 (znanego z Rocket Lake) oraz nawet Gear 4, a więc zmian w kontrolerze z Rocket Lake raczej nie ma co oczekiwać. Tryby te zostaną przy DDR5 włączone automatycznie, a więc kontroler przy zastosowaniu owych pamięci będzie pracował albo z połową, albo z 1/4 prędkości. Na typowe DDR5-6400 będziemy musieli zatem poczekać do kolejnej generacji (albo i dłużej). Zmiany doczekał się też Direct Media Interface (DMI). W przypadku 11 generacji było to 8 linii PCIe 3.0, a w przypadku Alder Lake mamy do czynienia już z 8 liniami PCIe 4.0.

Cóż, nie licząc nowości jaką jest DDR5 - ewidentnie rozwiązanie to będzie raczkować nawet w Alder Lake, zmian jest bardzo dużo i dotyczą one w szczególności konfiguracji linii PCIe. W końcu otrzymamy pełne wsparcie dla PCIe 4.0, a przy Z690 będziemy do komputera mogli podłączyć nawet cztery SSD, które działać będą z pełną prędkością niezależnie od głównego systemu PCIe 5.0. Dla kompatybilności w okresie przejścia z DDR4 na DDR5 otrzymamy także możliwość podłączenia obu tych rozwiązań - oczywiście nie jednocześnie i tu właśnie wyłania się zapewne konieczność zastosowania nie tak zaawansowanego technicznie kontrolera. Wisienką na torcie może być część prezentująca połączenie Wi-Fi 6E oraz.. Wi-Fi 7.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel Z690 - Poznaliśmy szczegóły dotyczące najnowszego chipsetu pod Intel Alder Lake

 0