Intel zaprezentował pierwsza zdjęcia procesorów Alder Lake

Intel zaprezentował pierwsza zdjęcia procesorów Alder Lake

W końcu nie musimy już tylko bazować na renderach i nieoficjalnych zdjęciach próbek inżynieryjnych. Intel po raz pierwszy zaprezentował fotki procesorów Alder Lake.

10 nm proces litograficzny Intela w końcu, po bardzo długim wyczekiwaniu i licznych opóźnieniach, zawita do komputerów stacjonarnych. Gregory M. Bryant (wiceprezes wykonawczy, dyrektor generalny Client Computing Group w firmie Intel) zamieścił na Twitterze zdjęcie inżyniera trzymającego dwa procesory Intel Alder Lake. To właściwie pierwsza oficjalna fotografia procesorów z 12. generacji serii Core, nie licząc renderów, które firma pokazała jakiś czas temu.

To właściwie pierwsza oficjalna fotografia procesorów z 12. generacji serii Core, znanej jako Alder Lake.

Intel zaprezentował pierwsza zdjęcia procesorów Alder Lake

Projekt niewiele się zmienił od czasu pierwszych próbek inżynieryjnych, znanych jako ES1 (Engineering Sample 1), które wyciekły do sieci prawie rok temu. Nie ma też widocznych zmian w stosunku do ich następców, czyli ES2, czyli wersji, która została wysłana do partnerów kilka miesięcy temu. Partnerzy ci zaczęli w zeszłym miesiącu przechodzić z ES3 na QS (próbki kwalifikacyjne).

Intel Alder Lake będzie miał swoją premierę 28 października podczas wydarzenia Innovation. Oczekuje się, że procesory trafią do sprzedaży tego samego dnia, jednak sklepy nie będą mogły ich wysyłać do 4 listopada, który jest oficjalną datą rynkowego debiutu serii, a także wygaśnięcia embarga na recenzje. Warto jednak dodać, że data ta zmieniała się co najmniej 3 razy w ciągu ostatnich kilku tygodni, więc nie mamy pewności, że jest ostateczna (wiele jednak na to wskazuje). 

Warto przypomnieć, że do sieci wyciekły niedawno zdjęcia pudełek procesorów Intel Alder Lake dla modeli Core i9-12900K, Core i7 i Core i5, a co więcej na chińskim portalu e-commerce Taobao zaczęto już sprzedawać pierwsze CPU z 12. generacji Niebieskich, ale są to modele w wersji ES2, które mogą nieco odbiegać od finalnych produktów.  

Architektura ma oferować przełom na rynku CPU, a to za sprawą wykorzystania technologii hybrydowej Intela z wysokowydajnymi rdzeniami (zwanymi Performance Cores lub P-Cores) i wysokoefektywnymi (nazywane energooszczędnymi rdzeniami lub e-rdzeniami). Oczywiście alternatywnie możemy określać te typy rdzeni jako duże i małe/małe, ponieważ takie podejście w projektowaniu procesorów nie jest nowe, ale powszechnie stosowane w urządzeniach mobilnych. Jednak wprowadzenie energooszczędnych rdzeni w segmencie desktopowym z pewnością jest czymś nowym.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel zaprezentował pierwsza zdjęcia procesorów Alder Lake

 0