Inwazję na Ukrainę rozpoczął cyberatak na łączność satelitarną. UE i USA oficjalnie oskarżają Rosję

Inwazję na Ukrainę rozpoczął cyberatak na łączność satelitarną. UE i USA oficjalnie oskarżają Rosję

Stany Zjednoczone i Unia Europejska oficjalnie oskarżyły Rosję o serię destrukcyjnych infekcji malware, które dokonywały destrukcji danych w ukraińskich sieciach rządowych i w sektorze prywatnym. 

Rosyjski atak zakłócił działanie serwisu Viasat na godzinę przed inwazją na Ukrainę z 24 lutego. Jak informuje Viasat, ataki hakerskie trwale zniszczyły "dziesiątki tysięcy" terminali satelitarnych, podczas gdy Wielka Brytania zauważyła, że ​​atak dotknął środkowoeuropejskich użytkowników internetu i farmy wiatrowe, a także ukraińskie wojsko i niektórych klientów cywilnych. Atak miał na celu zakłócenie łączności na chwilę przez inwazją, jednak szkodliwe działania rozpoczęły się wcześniej. Począwszy od stycznia ukraińskie strony internetowe były niszczone lub przenoszone w tryb offline po rozproszonych atakach typu "odmowa usługi". Rosyjscy cyberszpiedzy umieszczali również złośliwy kod niszczący dane na ukraińskich komputerach.

UE i USA oficjalnie oskarżają Rosję o serię destrukcyjnych cyberataków na Ukrainę, które rozprzestrzeniły się na całą Europę. Ataki zakłóciły działanie łączności satelitarne, odcinając nawet niemieckie turbiny wiatrowe. Rosjanie masowo infekowali również ukraińskie komputery złośliwym oprogramowaniem kasującym dane.  

"Stany Zjednoczone oceniły, że rosyjscy wojskowi operatorzy wdrożyli wiele rodzajów niszczycielskich szkodliwych programów typu "wiper", w tym WhisperGate, w sieciach rządu ukraińskiego i sektora prywatnego" – powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken w oświadczeniu. WhisperGate uszkadza główny rekord rozruchowy zainfekowanego systemu Windows, wyświetla fałszywe żądanie okupu i nieodwracalnie szyfruje dokumenty w oparciu o ich rozszerzenia plików. Grupa Ghostwriter, która prawdopodobnie powiązana z rosyjskim wojskowym wywiadem GRU, zaczęła używać tego szczepu złośliwego oprogramowania przeciwko organizacjom na Ukrainie już 15 stycznia. Rosja stosowała jednak również kilka innych odmian złośliwego oprogramowania.

Ataki rozprzestrzeniły się również poza Ukrainę, niszcząc satelitarne modemy szerokopasmowe klientów Viasat. Głównym celem było zakłócenie ukraińskiej komunikacji podczas inwazji, poprzez zdalne wyczyszczenie oprogramowania sprzętowego modemów, ale atak wyłączył również tysiące małych terminali aperturowych na Ukrainie i w całej Europie, odcinając łączność satelitarną, a nawet blokując dostęp do turbin wiatrowych w Niemczech.

"Ten niedopuszczalny cyberatak jest kolejnym przykładem nieodpowiedzialnego zachowania Rosji w cyberprzestrzeni, które stanowiło również integralną część jej nielegalnej i nieuzasadnionej inwazji na Ukrainę" – stwierdziła Rada UE w oświadczeniu, dodając, że ciągłe cyberataki na Ukrainę, w tym ataki na infrastrukturę krytyczną, mogą narazić obywateli Europy na ryzyko. "Unia Europejska, ściśle współpracując ze swoimi partnerami, rozważa dalsze kroki w celu zapobiegania, zniechęcania, powstrzymywania i reagowania na takie złośliwe zachowania w cyberprzestrzeni". "Unia Europejska będzie nadal zapewniać Ukrainie skoordynowane wsparcie polityczne, finansowe i materialne, aby wzmocnić jej cyberodporność".

Zarówno Unia Europejska, jak i USA zapowiadają podjęcie stanowczych działań wobec rosyjskich ataków w cyberprzestrzeni. Nie podano jednak żadnych szczegółów.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Inwazję na Ukrainę rozpoczął cyberatak na łączność satelitarną. UE i USA oficjalnie oskarżają Rosję

 0