Inżynier NVIDII zademonstrował prototypowe radiatory i wentylatory GeForce'a RTX 4090

Inżynier NVIDII zademonstrował prototypowe radiatory i wentylatory GeForce'a RTX 4090

Do sieci trafił materiał wideo, w którym udział wziął inżynier termiczny NVIDII. Przyniósł on ze sobą kilka prototypów układu chłodzenia oraz wentylatorów dla kart graficznych GeForce RTX 4090. Na nagraniu możemy zobaczyć chociażby porównanie do radiatora karty RTX 3090.

Nie da się ukryć, że na przestrzeni lat, chłodzenia stosowane w referencyjnych wersjach kart graficznych znacznie się polepszyły. Wraz z premierą serii GeForce RTX 2000, NVIDIA odeszła o stosowania tradycyjnych coolerów z wentylatorem turbinowym. Nowe wersje radziły sobie w większości przypadków lepiej i generowały mniej hałasu. Na jednym z zagranicznych kanałów YouTube pojawiło się wideo, w którym gościnnie wziął udział inżynier termiczny NVIDII, Malcom Gutenburg. Przyniósł on ze sobą kilka prototypów układu chłodzenia dla kart graficznych GeForce RTX 4090. Możemy więc zapoznać się z kilkoma wersjami radiatorów oraz wentylatorów.

Inżynier termiczny NVIDII przedstawił na wideo kilka wstępnych projektów układu chłodzenia dla kart GeForce RTX 4090. Dzięki przekrojowi radiatora poznaliśmy sposób, w jaki odprowadzane jest ciepło.

Dość dużym ułatwieniem w zrozumieniu różnic jest przekrój samych chłodzeń. Jeśli chodzi o wentylatory, to NVIDIA oczywiście stworzyła wiele prototypów, aby finalnie dojść do wariantu, który zapewnia nie tylko najbardziej optymalny przepływ powietrza, ale również zachowuje odpowiednią kulturę pracy. Malcom Gutenberg zademonstrował także przekrój końcowej wersji komory parowej dla karty RTX 4090, która - jak można było się spodziewać - jest zwyczajnie większa niż w modelu poprzedniej generacji.

Nagranie pokazuje również, jak wygląda sam procesor graficzny AD102. Jest to dość istotne, ponieważ NVIDIA zabroniła recenzentom rozbierania kart RTX 4090. W dalszej części wideo możemy poznać różnice między wykorzystaniem rurek cieplnych i komory parowej. Poruszono także temat uniknięcia wyschnięcia cieczy oraz realizacji chłodzenia pamięci VRAM. Dobrze skonstruowane chłodzenie karty graficznej to - jak można wywnioskować - efekt ciężkiej pracy, wielu prób i błędów.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Inżynier NVIDII zademonstrował prototypowe radiatory i wentylatory GeForce'a RTX 4090

 0