Joe Biden: Media społecznościowe "zabijają ludzi". Facebook odpowiada na zarzuty

Joe Biden: Media społecznościowe "zabijają ludzi". Facebook odpowiada na zarzuty

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden w mocnych słowach skrytykował media społecznościowe w tym Facebooka za dezinformacje związaną ze szczepieniami przeciwko COVID-19, jakie jego zdaniem są szerzone na tych platformach.

"Oni zabijają ludzi. Popatrzcie jedyna pandemia, jaką mamy to ta wśród niezaszczepionych" - powiedział Biden dziennikarzom zgromadzonym przed Białym Domem. Zarzuty kierowane są nie tylko w kierunku Facebooka, ale również YouTuba czy Twittera, z kolei kongresmeni oraz naukowcy od dawna oskarżają przedsiębiorstwo Marka Zuckerberga o brak kontroli szkodliwych treści na stronie. Do zarzutu Joe Bidena odniósł się Facebook. Gigant social media odbija piłeczkę twierdząc, że podczas pandemii wprowadzono zasady zwalczające nieprawdziwe informacje o COVID-19. Firma nie zamierza też przejmować się zarzutami niepodpartymi faktami. A jakie są fakty? Według Facebooka ponad 2 mld użytkowników platformy dotarło do wiarygodnych danych związanych z koronawirusem.

Według Joe Bidena media społecznościowe "zabijają ludzi". Amerykański prezydent obwinia gigantów technologicznych za brak zdecydowanych działań w walce z dezinformacją.

"Facebook pomaga ratować życie. Kropka" - dodał w oświadczeniu rzecznik przedsiębiorstwa Kavin McAllister. Komunikaty pojawiły się po skoordynowanej akcji Białego Domu, który naciskał na platformy społecznościowe, by prowadziły bardziej agresywne działania w celu zwalczania dezinformacji. W czwartek Vivek Murthy wezwał Facebooka i innych do surowszego karania profili publikujących nieprawdziwe treści. Oberwało się również funkcji "Lubię to" dostępnej na Facebooku - "stworzyli opcje, takie jak przycisk 'Lubię to', które nagradzają użytkowników za udostępnianie informacji naładowanych emocjami, a nie popartych faktami".

Joe Biden: Media społecznościowe zabijają ludzi. Facebook odpowiada na zarzuty

Wojnę Facebookowi, Twitterowi i ich szefom wypowiedział były amerykański prezydent Donald Trump. Polityk, który po tegorocznych zamieszkach na Kapitolu został zablokowany na przytoczonych platformach podjął decyzję o pozwaniu korporacji. Początkowo Trump miał plan otwarcia własnej strony społecznościowej, co finalnie okazało się rozczarowaniem, gdyż całość była po prostu blogiem postawionym na WordPress. Niedawno wystartowało jednak GETTR - nowa aplikacja społecznościowa od byłego doradcy Donalda Trumpa, Jasona Millera, chociaż ciężko ocenić czy będzie ona stanowiła jakiekolwiek wyzwanie dla Facebooka, czy Twittera.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Joe Biden: Media społecznościowe "zabijają ludzi". Facebook odpowiada na zarzuty

 0