Joe Biden idzie śladami Donalda Trumpa. Huawei i ZTE wciąż na cenzurowanym

Joe Biden idzie śladami Donalda Trumpa. Huawei i ZTE wciąż na cenzurowanym

Chińskie firmy zapewne liczyły na to, że po objęciu urzędu przez Joe Bidena będą mogły liczyć na poprawę swojej sytuacji na amerykańskim rynku, tymczasem obecna głowa państwa zdaje się iść drogą wyznaczoną przez poprzednika.

Prezydent USA Joe Biden podpisał ustawę Secure Equipment Act, która blokuje firmom takim jak Huawei i ZTE otrzymywanie licencji sieciowych. Jak donosi agencja Reuters, nowe przepisy oznaczają, że FCC (Federalna Komisja Łączności) nie może już rozpatrywać żadnych zastosowań sprzętu sieciowego, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Prezydent USA Joe Biden podpisał ustawę Secure Equipment Act, która blokuje firmom takim jak Huawei i ZTE otrzymywanie licencji sieciowych.

Joe Biden idzie śladami Donalda Trumpa. Huawei i ZTE wciąż na cenzurowanym

Dzięki temu środkowi FCC nie może już wydawać ani przedłużać licencji firmom znajdującym się na liście „Covered Equipment or Services List". Lista została przyjęta w głosowaniu niższej izby 420 do 4 i jednogłośnie zatwierdzona przez Senat USA w zeszłym miesiącu. „Stwierdziliśmy już, że ten sprzęt stanowi niedopuszczalne ryzyko dla naszego bezpieczeństwa narodowego, więc załatanie tego, co nazwałem »luką Huawei«, jest właściwym działaniem, które powinniśmy podjąć” – powiedział komisarz FCC Brendan Carr.

FCC formalnie uznała ZTE i Huawei za zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego w zeszłym roku, stwierdzając, że firmy te mają bliskie powiązania z Komunistyczną Partią Chin. Jednak nadal mogły ubiegać się o licencje, o ile nie były zaangażowane w fundusze federalne. W tym celu Carr naciskał na ustawodawców, aby uchwalili ustawę Secure Equipment Act. 

Na początku tego roku FCC uruchomiło program „Rip and Replace” o wartości 1,9 miliarda dolarów, aby pomóc amerykańskim firmom telekomunikacyjnym wymienić sprzęt Huawei i ZTE, z którego korzystają. Członek Izby Reprezentantów, Steve Scalise, w zeszłym tygodniu stwierdził, że „Huawei i ZTE” są prawdopodobnie dwiema najbardziej znanymi firmami, które wciąż mają dużo sprzętu i przetwarzają dużo danych Amerykanów, ale dzięki nowej ustawie ma się to zmienić.

Huawei nie skomentowało jeszcze nowych przepisów w USA, ale zeszłego lata nazwało proponowaną przez FCC rewizję „błędną i niepotrzebnie represyjną”. Oczekuje się, że Joe Biden porozmawia z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem podczas „wirtualnego szczytu” wstępnie zaplanowanego na przyszły poniedziałek.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Joe Biden idzie śladami Donalda Trumpa. Huawei i ZTE wciąż na cenzurowanym

 0