Kioxia prezentuje SSD PCIe 5.0, które osiąga prędkości 14000 MB/s. Dwukrotnie większe niż PCIe 4.0

Kioxia prezentuje SSD PCIe 5.0, które osiąga prędkości 14000 MB/s. Dwukrotnie większe niż PCIe 4.0

Kioxia niedawno zorganizowała prezentację na China Flash Market Summit (CFMS), podczas której zaprezentowała następną generację SSD wykorzystujących interfejs PCIe 5.0. Ten, jak wynika z zaprezentowanych danych, zaoferuje blisko dwukrotny skok wydajności względem obecnie najszybszych modeli, korzystających z PCIe 4.0. 

Prototyp prawdopodobnie pochodził z jednej z linii produktów Kioxia przeznaczonych dla centrów danych, jednak spodziewać można się, że ostatecznie konsumenci otrzymają dyski oferujące podobny poziom wydajności. PCIe 5.0 to mocno oczekiwana aktualizacja standardu PCIe, ponieważ oferuje dwukrotnie większą przepustowość w porównaniu z obecnym interfejsem PCIe 4.0. Podczas gdy PCIe 4.0 zapewnia szybkość transmisji danych do 16 Gb/s na łącze, PCIe 5.0 podwaja tę liczbę do 32 Gb/s. Dodatkowa przepustowość otworzy nowe możliwości w zakresie wydajności dla urządzeń opartych o PCIe, zwłaszcza dysków SSD.

Kioxia na China Flash Market Summit (CFMS) zaprezentowała następną generację SSD wykorzystujących interfejs PCIe 5.0.

Kioxia prezentuje SSD PCIe 5.0, które osiąga prędkości 14000 MB/s. Dwukrotnie większe niż PCIe 4.0

Dysk SSD PCIe 5.0 firmy Kioxia będzie oferował sekwencyjne prędkości odczytu i zapisu odpowiednio do 14 000 MB/s i 7 000 MB/s. Dla porównania obecny dysk CM6 PCIe 4.0 tej marki zapewnia odczyt 6900 MB/s i zapis 4200 MB/s. Upgrade PCIe 5.0 zapewnia więc ogromny wzrost o 103% w szybkości odczytu sekwencyjnego i 67% w przypadku zapisu. Część wykresu jest niewidoczna, ale dysk SSD PCIe 5.0 wykazuje losowy wzrost wydajności między 50% a 79%. Znacznie poprawił się również czas reakcji. Kioxia szacuje nawet 77% zmniejszenie opóźnienia odczytu i 50% mniejsze opóźnienie zapisu.

Ponieważ dysk PCIe 5.0 jest przeznaczony dla centrów danych, będzie dostępny zarówno w formacie EDSFF E3, jak i 2,5-calowym U.2. Kioxia planuje zintegrować ośmiokanałowy kontroler dla napędów centrów danych i maksymalnie 16-kanałowy kontroler dla bardziej wymagających modeli korporacyjnych. Oczywiście pojemność i wytrzymałość nie będą problemem. Firma planuje oferować dyski SSD PCIe 5.0 o pojemności od 1,6 TB do 30 TB z wskaźnikami wytrzymałości od 1 do 3 DWPD (zapisy dysków dziennie).

Kioxia wypuści dysk SSD PCIe 5.0 w czwartym kwartale tego roku. Firma oczekuje, że producenci serwerów poświęcą od pięciu do sześciu miesięcy na sprawdzenie i certyfikację dysków do swoich produktów. Kiedy możemy spodziewać się pierwszych konsumenckich modeli PCIe 5.0? Wydaje się, że najszybciej w przyszłym roku. 

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Kioxia prezentuje SSD PCIe 5.0, które osiąga prędkości 14000 MB/s. Dwukrotnie większe niż PCIe 4.0

 0