Kirin 990 vs A13 Bionic w Geekbench - SoC od Huawei daleko za układem Apple

Kirin 990 vs A13 Bionic w Geekbench - SoC od Huawei daleko za układem Apple

Wrzesień przyniósł nam zapowiedzi dwóch nowych flagowych procesorów dedykowanych smartfonom. Chodzi oczywiście o Kirin 990 od Huawei, które napędzać będzie modele z serii Mate 30 i zapewne kolejne high-endowe słuchawki chińskiego giganta oraz A13 Bionic, czyli układ mobilny stojący za tegorocznymi iPhone’ami od Apple. Oba SoC mają ze sobą wiele wspólnego i bazują choćby na tym samym usprawnionym 7 nm procesie technologicznym od TSMC, który wykorzystuje technologię EUV. Tu rodzi się oczywiście pytanie, który z nich jest wydajniejszy i zapewniać będzie lepsze doświadczenia użytkownikom. Z pomocą w odpowiedzi na to pytanie (przynajmniej częściowo) przychodzi popularny benchmark Geekbench, w którym przetestowano oba układy.

Kirin 990 dostępny będzie w dwóch wersjach. Pierwszej z wbudowanym modemem 5 G, która składa się z 10,3 mld tranzystorów oraz drugiej z modemem 4G, tworzoną przez 8 mld tranzystorów.

Kirin 990 vs A13 Bionic w Geekbench - SoC od Huawei mocno za układem Apple

Warto przypomnieć, że Kirin 990 dostępny będzie w dwóch wersjach. Pierwszej z wbudowanym modemem 5 G, która składa się z 10,3 mld tranzystorów oraz drugiej z modemem 4G, tworzoną przez 8 mld tranzystorów. Huawei nie omieszkało się pochwalić, że jego układ jako pierwszy na świecie oferuje wbudowaną łączność 5G, ale również 16-rdzeniowe GPU Mali-G76 czy DSLR redukujące poziom zaszumienia zdjęć. Trzeba jednak podkreślić, że choć zarejestrowany przez program telefon z Kirin 990 pracował pod kontrolą Androida 10 i najprawdopodobniej chodzi tu o Mate 30 lub Mate 30 Pro, to jednak wciąż trwają pracę nad tym urządzeniem i ostatecznie może ono doczekać się jeszcze pewnych optymalizacji (oby tylko nie takich, które mają na celu oszukiwanie w benchmarkach). Warto też dodać, że urządzenie oznaczone jako NLE-AL00 wyposażone było w 8 GB pamięci RAM. I tak, jego wynik uzyskany w jednordzeniowym teście Geekbench to 3842 punktów, natomiast w wielordzeniowym 11644 punkty. To naprawdę bardzo dobre wyniki jak na androidowy smartfon, niemniej jednak Kirin 990 pozostaje wyraźnie z tyłu za A13 Bionic.

iPhone 11 Pro uzyskał bowiem w Geekbench aż 5472 punkty w teście jednordzeniowym i 13769 w wielordzeniowym. Zdaniem Apple, A13 Bionic, które napędza ich nowe smartfony, to najwydajniejszy mobilny chipset jaki kiedykolwiek stworzono i porównując jego wyniki z Kirin 990, trudno się z tym nie zgodzić. Ba, nawet zeszłoroczny A12 Bionic pod względem osiągów porównywany był z podstawowymi laptopami, a jego następca jest przecież wyraźnie lepszy na wszystkich frontach. Huawei zapewne jednak nie omieszka w czasie promocji podkreślać swoich przewag, takich jak wbudowany modem 5G, który jest niezwykle efektywny energetycznie. Niemniej, biorąc pod uwagę dostępność sieci 5G na świecie, może to być argument, który nie będzie przemawiał do zbyt dużej grupy osób, przynajmniej na tę chwilę.     

Pokaż / Dodaj komentarze do: Kirin 990 vs A13 Bionic w Geekbench - SoC od Huawei daleko za układem Apple

 0