Kolejna awaria zasilania w fabryce TSMC. Niedobory chipów jeszcze się pogłębią?

Kolejna awaria zasilania w fabryce TSMC. Niedobory chipów jeszcze się pogłębią?

Taiwan Semiconductor Manufacturing, największy na świecie producent chipów na zlecenie, oświadczył, że wczorajszego dnia w niektórych placówkach nastąpiła przerwa w produkcji  z powodu "krótkiego spadku mocy" po awarii zasilania na całej wyspie, co budzi obawy, że będzie to kolejna z wielu przyczyn globalnego niedoboru chipów. Braki półprzewodników rozpoczęły się pod koniec ubiegłego roku i od tego czasu sytuacja mocno dotknęła kilka branż, od samochodów po smartfony i sprzęt AGD, zmuszając wielu producentów samochodów do zatrzymania linii produkcyjnych. Sytuację pogorszył w ostatnich miesiącach pożar w fabryce chipów w Japonii i awarie w Teksasie, gdzie wielu producentów chipów ma swoje fabryki.

Awaria prądu dotknęła wczoraj TSMC i United Microelectronics. Firmy twierdzą jednak, że nie miało to znaczącego wpływu na produkcję chipów i udało się zapewnić zasilanie z instalacji awaryjnych.

Urzędnicy z trzech głównych parków naukowych w Hsinchu, Tainan i Taichung, gdzie TSMC i inne firmy zajmujące się półprzewodnikami prowadzą duże operacje, powiedzieli Reuterowi, że nie ma to żadnego wpływu na działalność producentów chipów. "Pewne obiekty TSMC doświadczyły krótkiego spadku mocy po południu 13 maja z powodu awarii w elektrowni cieplnej Hsinta", powiedziało TSMC w oświadczeniu. "Energia elektryczna jest już obecnie dostarczana w normalny sposób. TSMC podjęło działania awaryjne i przygotowało generatory, aby zminimalizować potencjalny wpływ". TSMC posiada fabrykę Fab 14 w dzielnicy Nan-Ke w Tainan, a awaria jest drugą sytuacją w tym roku, kiedy zakład musiał polegać na rezerwowych źródłach energii elektrycznej. Jednak w przeciwieństwie do poprzedniej awarii, która spowodowała zawieszenie zasilania w obiekcie, tym razem fabryka utrzymywała nieprzerwane zasilanie dzięki obwodom rezerwowym.

TSMC zbuduje pierwszą na świecie ekskluzywną stację odzysku wody. To efekt suszy na Tajwanie

Inny duży tajwański producent chipów, United Microelectronics oświadczył, że produkcja i działanie fabryk Hsinchu "pozostaje normalne, ponieważ nie było przerwy w zasilaniu ani spadku napięcia". "Fabryki Tainan doświadczyły spadku napięcia, ale nie miało to wpływu na produkcję ani operacje" - dodała firma. TSMC, którego klientami są Apple i Qualcomm, powiedziało, że rozwiązanie problemu niedoboru chipów pozostaje jego głównym priorytetem.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Kolejna awaria zasilania w fabryce TSMC. Niedobory chipów jeszcze się pogłębią?

 0