Kolejna zuchwała próba przemytu udaremniona. Chińscy celnicy przechwycili 360 procesorów Intela

Kolejna zuchwała próba przemytu udaremniona. Chińscy celnicy przechwycili 360 procesorów Intela

Chińscy celnicy skonfiskowali kolejną dużą partię niezadeklarowanych procesorów przemycanych na granicy Hongkongu z Chinami kontynentalnymi. Według doniesień, na początku tego miesiąca Gongbei Customs znalazło skrytkę zawierającą 360 procesorów Intel, ukrytą w nadwoziu autobusu transgranicznego.

Z doniesień wynika, że ​​celnicy rutynowo skanowali nadwozie autobusu i nagle zauważyli w nim coś „nienormalnego”. Dalsza inspekcja odkryła mnóstwo ukrytych procesorów Intela. Zdjęcie przejętych zapasów zrobiono z takiego zbliżenia, że trudno jest wywnioskować, gdzie dokładnie ukryto procesory, ale wydaje się, że zostały one schowane w przegrodzie i/lub wsporniku siedzeń pomiędzy częścią kierowcy i pasażera. Co ciekawe, te były owinięte gazetami, zanim ukryto je w autobusie. 

Chińscy celnicy skonfiskowali kolejną dużą partię niezadeklarowanych procesorów przemycanych na granicy Hongkongu z Chinami kontynentalnymi.

Na stole dowodowym widać, że był to transport procesorów Raptor Lake lub Alder Lake. Zdjęcia nie są wystarczająco ostre, aby odczytać oznaczenia procesora, ale rozmiar chipa i jego proporcje wskazują na obecne CPU Niebieskich.

Kolejna zuchwała próba przemytu udarmnienia. Chiński celnicy przechwycili 360 procesrów Intela

Procesory ułożone są na stole w siatce 6 x 15, a w stosie prawdopodobnie znajdują się cztery CPU, co daje w sumie 360 egzemplarzy. Zakładając, że są to procesory Core i5-13400 ze średniej półki, łączna wartość przesyłki wyniesie ponad 300 000 zł. Przy tej wycenie przemytnicy uniknęliby ceł w wysokości około 43 tys. zł, oczywiście gdyby im się to udało. Niestety dla nich, przemyt się nie udał i teraz grożą im nie tylko duże straty, ale i kara więzienia. 

Kolejna zuchwała próba przemytu udarmnienia. Chiński celnicy przechwycili 360 procesrów Intela

Jak wspomniano powyżej, przemytnicy kierują się głównie różnicą w podatku VAT: towary zakupione w Specjalnym Regionie Administracyjnym Hongkongu (SAR) są objęte zerową stawką podatku. Tymczasem na kontynencie podatek VAT na towary konsumpcyjne wynosi 13%. W Chinach istnieje duży szary rynek importu technologii, zasilany tego typu operacjami przemytniczymi. Najczęściej przemycane są procesory komputerowe, dyski SSD i karty graficzne, które później sprzedawane są w niższych cenach, ale kupujący muszą liczyć się choćby z brakiem gwarancji. 

Ukrywanie 360 procesorów Intel w autobusie nie jest największą ani najodważniejszą próbą przemytu, jaką odnotowano w ostatnich miesiącach. Pod koniec sierpnia pisaliśmy o innej próbie przemytu autobusem zawierającym 780 procesorów Intela, ukrytych w silniku autobusu transgranicznego. Niektórzy przemytnicy próbują nawet przedostać się do tego kraju bez pojazdu, owijając sprzęt komputerowy wokół swojego ciała

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Kolejna zuchwała próba przemytu udaremniona. Chińscy celnicy przechwycili 360 procesorów Intela

 0