Komisja Europejska przedstawiła projekt dotyczący uniwersalnej ładowarki

Komisja Europejska przedstawiła projekt dotyczący uniwersalnej ładowarki

Zgodnie z wcześniejszą informacją Komisja Europejska zaprezentowała w czwartek o projekt przepisów nakładających na producentów urządzeń obowiązek stosowania jednego standardu ładowania.

W myśl nowych reguł standardem stanie się wejście USB-C, czyli popularne rozwiązanie stosowane w smartfonach. Unijni urzędnicy zamierzają dalej pracować nad projektem i finalnie wcielić go w życie. Komisarz UE Thierry Breton ujawnił na konferencji prasowej, że propozycja obejmuje wyłącznie ładowanie przewodowe, a nie bezprzewodowe. Lista sprzętu obejmuje nie tylko smartfony, ale także konsole do gier, tablety, głośniki czy słuchawki. Ponadto projekt nakłada na producentów konieczność szybkiego dostosowania się do wspomnianych zasad. Oprócz tego KE proponuje, by firmy nie dostarczały ładowarek w zestawie z urządzeniami, co niekoniecznie spodoba się klientom.

Komisja Europejska zaprezentowała przepisów zmuszających producentów do stosowania w urządzeniach jednego typu ładowania.

Komisja Europejska przedstawiła projekt dotyczący uniwersalnej ładowarki

Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej powiedziała, że europejscy klienci byli wystarczająco długo niezadowoleni z powodu niekompatybilnych ładowarek. "Branża otrzymała wystarczająco dużo czasu na zaproponowanie własnych pomysłów. Teraz nadszedł czas na działania legislacyjne w sprawie uniwersalnej ładowarki" - stwierdziła Vastager. Producenci sprzętu elektronicznego mieliby czas na zastosowanie się do przepisów do maksymalnie 2024 roku. Projekt brukselskich urzędników skomentowało Apple, które w iPhone'ach stosuje własny standard Thunderbolt i jest oczywiście negatywnie nastawione do zmiany.

Komisja Europejska przedstawiła projekt dotyczący uniwersalnej ładowarki

Gigant z Cupertno wyraził zaniepokojenie przepisom nakazującym używanie jednego rodzaju złącza, które negatywnie wpłyną na innowacyjność, zamiast ją pobudzić. Dodatkowo dwóch lat okresu przejściowego to zdaniem firmy za mało. Do uchwalenia projektu droga jednak nie jest krótka. Zostanie on poddany pod głosowanie w Parlamencie Europejskim i jeśli uzyska akceptację większości europosłów przedsiębiorstwa otrzymają odpowiedni czas na reakcję. Raczej mała szansa, by przepadł on w PE.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Komisja Europejska przedstawiła projekt dotyczący uniwersalnej ładowarki

 0