Komputery PC drugi rok z rzędu na plusie. To efekt pandemii

Komputery PC drugi rok z rzędu na plusie. To efekt pandemii

Firma analityczna Canalys podaje, że dostawy komputerów stacjonarnych, notebooków i stacji roboczych wzrosły o jeden procent rok do roku, zwiększając roczne dostawy do 341 milionów sztuk. To o 15 procent więcej niż w 2020 roku i o 27 procent więcej niż w 2019 roku. W rzeczywistości jest to najlepszy rok pod względem sprzedaży komputerów PC od 2012 roku.

Branża smartfonów nie była jedyną, która szybko rozwijała się w 2021 roku, ponieważ dostawy komputerów osobistych osiągnęły w czwartym kwartale 92 miliony sztuk, przekraczając poziom 90 milionów drugi rok z rzędu. Wgryzając się w statystyki nieco głębiej, Canalys ujawnił, że notebooki i mobilne stacje robocze nadal przewodziły, przy dostawach o łącznej liczbie 275 milionów sztuk. Dostawy komputerów stacjonarnych i stacjonarnych stacji roboczych stanowiły pozostałe 66 milionów sztuk dostarczonych w zeszłym roku na rynek.

Firma analityczna Canalys podaje, że dostawy komputerów (stacjonarnych i mobilnych) wzrosły o 15 procent rok do roku.

Komputery PC drugi rok z rzędu ze na plusie. To efekt pandemii

Lenovo wiodło prym zarówno pod względem dostaw w czwartym kwartale, jak i całorocznym ujęciu, sprzedając odpowiednio 21,7 miliona sztuk i 82,1 miliona swoich komputerów. HP, Dell i Apple zajęli kolejne miejsca w zestawieniu (dokładnie w tej kolejności), zarówno w czwartym kwartale, jak i przez cały rok. Mówiąc o całym roku, Apple odnotowało najwyższą dynamikę wzrostu na poziomie 28,3 proc., a także w IV kwartale na poziomie 9,0 proc. (w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej).

Nie da się ukryć, że po kilku latach spadków i wielu słabszych kwartałach, pandemia koronawirusa Covid-19 przyniosła mocne odbicie dla branży, pokazując, jak istotne są komputery w naszym codziennym życiu. „Podczas gdy 2021 był rokiem cyfrowej transformacji, 2022 będzie rokiem cyfrowej akceleracji” – powiedział główny analityk Canalys, Rushabh Doshi. „Znaczenie szybszych, lepszych, bardziej odpornych i bezpieczniejszych komputerów nigdy nie było większe, a branża jest gotowa do innowacji i przesuwania granic, aby utrzymać ten wzrost” – dodał Doshi.

Ishan Dutt, starszy analityk w Canalys, powiedział, że komputery PC są teraz w rękach zarówno młodych studentów, jak i starszych członków rodziny, a posiadanie dwóch lub więcej komputerów na osobę w krajach rozwiniętych stało się normą.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Komputery PC drugi rok z rzędu na plusie. To efekt pandemii

 0