Koniec wolnej amerykanki w świecie kryptowalut. Rada i Parlament Europejski z porozumieniem

Koniec wolnej amerykanki w świecie kryptowalut. Rada i Parlament Europejski z porozumieniem

Parlament Europejski i Rada Europy zawarli wstępne porozumienie dotyczące ustawy o regulowaniu rynku kryptowalut. Nowa ustawa ma wprowadzić przepisy dotyczące nadzoru kryptowalut, ochrony konsumentów i ochrony środowiska w rzeczonym temacie.

Nowe przepisy dotyczące kryptowalut (MiCA) mają wejść w życie, ale zapewne na pierwsze potwierdzone informacje sobie poczekamy. Kluczowym postanowieniem uzgodnionym przez negocjatorów jest regulacja większości dostawców usług kryptowalutowych oraz przeciwdziałanie praniu pieniędzy, choć na tym nie koniec ponieważ jednym z przepisów ma być również regulacja zużycia energii. UE, według zapisu, stawia na przejrzystość, ujawnienie, autoryzację i nadzór nad transakcjami. Twierdzi, że konsumenci będą lepiej poinformowani o ryzyku, kosztach i opłatach. Dodatkowo, zapis obejmuje środki przeciwdziałające manipulacjom rynkowym, finansowaniu terroryzmu i innej, niewskazanej w dokumencie działalności przestępczej.

Unia Europejska ma dość. Szykuje się ustawa regulująca kryptowaluty.

Kryptowaluty

Warto tutaj dodać, że według zapisu, przedstawiciele Unii Europejskiej twierdzą, że NFT nie są przedmiotem obrotu ani wymiany po równowartości. Wszelkiego rodzaju NFT oferowane publicznie po ustalonej cenie - na przykład bilety do kina czy cyfrowe przedmioty kolekcjonerskie odzieżowych marek lub cyfrowe dobra w grach komputerowych, będą wyłączone z zakresu MiCA. W zależności jednak od rozwoju, przepisy przewidują przeklasyfikowanie NFT do instrumentu finansowego lub kryptowaluty podlegającej ustawie MiCA. MiCA obejmie więc te kryptowaluty, które nie są regulowane przez obowiązujące przepisy dotyczących usług finansowych.

MiCA to również regulacja śladu węglowego pozostawianego przez kryptowaluty, a w szczególności wykorzystywanych przez nich mechanizmów do walidacji transakcji. Podmioty CASP będą musiały ujawnić swoje zużycie energii, publicznie, w widocznym miejscu na swojej stronie internetowej oraz przekazywać te informacje właściwemu organowi krajowemu.

Te wstępne postanowienia i porozumienie polityczne osiągnięte przez zespół negocjacyjny Parlamentu Europejskiego będzie musiało zostać najpierw zatwierdzone przez Komisję Gospodarczą i Monetarną (ECON), a następnie przez Radę zanim przepisy będą mogły wejść w życie. Zdaje się zatem, że nieprędko ujrzymy jakiekolwiek zmiany w tym temacie. Jeśli jednak się to zdarzy, czym prędzej Was o tym poinformujemy. A Wy co o tym myślicie? Czy kryptowaluty powinny zostać uregulowane przez oficjalne podmioty gospodarcze i finansowe?

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Koniec wolnej amerykanki w świecie kryptowalut. Rada i Parlament Europejski z porozumieniem

 0