Koniec ze spadkiem cen kart graficznych? Najnowsze dane z rynku nie są zbyt optymistyczne

Koniec ze spadkiem cen kart graficznych? Najnowsze dane z rynku nie są zbyt optymistyczne

Od kilku tygodni docierały do nas pozytywne wieści z rynku kart graficznych, gdzie ceny sukcesywnie spadały. Wygląda jednak na to, że trend ten właśnie przystopował. 

Jak donosi niemiecki 3DCenter, karty graficzne AMD z serii Radeon RX 6000 są nieco droższe niż dwa tygodnie temu. Portal dokonuje kompleksowego zestawienia cen GPU w Niemczech i Austrii. Serwis regularnie odwiedza strony sprzedawców i sprawdza ceny kart graficznych z serii GeForce RTX 30 i AMD Radeon RX 6000 od początku tego roku, czyli od momentu, gdy te zaczęły mocno drożeć. Chociaż karty graficzne rzeczywiście odnotowały ogromny spadek cen od czasu ich szczytu w maju i w ostatnich dwóch tygodniach można było zaobserwować wyraźne spadki, to najnowsze dane pokazują, że trend ten spowalnia.

Jak donosi niemiecki 3DCenter, karty graficzne AMD z serii Radeon RX 6000 są nieco droższe niż dwa tygodnie temu.

Koniec ze spadkiem cen kart graficznych? Najnowsze dane z rynku nie są zbyt optymistyczne

Karty graficzne AMD Radeon RX 6000 odnotowały 3% wzrost ceny w ciągu zaledwie dwóch tygodni, podczas gdy modele NVIDIA RTX 30 odnotowały dalszy spadek o ten sam procent. Należy jednak zauważyć, że ceny kart NVIDIA są zniekształcone przez niedawno wprowadzone modele RTX 3080 Ti i RTX 3070 Ti, które są oferowane w mocno zawyżonych cenach, mimo że zostały wypuszczone na rynek ponad miesiąc temu. Ceny GPU w Niemczech i Austrii często jednak nie są porównywalne z innymi regionami, w których ceny nadal są zawyżone pomimo znacznie lepszej dostępności kart graficznych na całym świecie. Detaliści, którzy nadal muszą płacić dystrybutorom wyższą cenę, niechętnie obniżają swoje marże, przez co obniżki są mocno spowolnione. 

Przeciek ujawnia datę premiery kart Radeon RX 6600 XT i RX 6600. AMD szykuje duży rzut na start

Ostatnie spadki cen tłumaczone były zwiększoną podażą oraz restrykcjami na kryptowaluty, które wprowadzane są w Chinach, przez co górnicy z tego kraju zaczęli zalewać portale aukcyjne używanymi grafikami, wykorzystywanymi dotychczas do kopania. Sytuacji wciąż jednak bardzo daleko do normalnej i dla przykładu sugerowana przez producenta cena debiutującego w czerwcu modelu GeForce RTX 3070 Ti wynosi 2800 zł, tymczasem najtańsze warianty tej grafiki w polskich sklepach zaczynają się od 4300 zł. 

Choć nie wiemy jeszcze, ile potrwa obecna sytuacja na rynku kart graficznych, to jednak wiele wskazuje na to, że na powrót do sugerowanych cen producentów możemy poczekać przynajmniej do przyszłego roku, kiedy spodziewana jest zwiększona podaż układów scalonych. Zarówno Intel, jak i TSMC, inwestują miliardy dolarów w nowe i zmodernizowane zakłady produkcyjne, więc działania te ostatecznie muszą przynieść korzyści. Nie pozostaje nam więc nic innego, jak tylko uzbroić się w cierpliwość.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Koniec ze spadkiem cen kart graficznych? Najnowsze dane z rynku nie są zbyt optymistyczne

 0