Lenovo upchnęło RTX 4090, i9-13980HX i chłodzenie wodne do laptopa. Oto Legion 9i

Lenovo upchnęło RTX 4090, i9-13980HX i chłodzenie wodne do laptopa. Oto Legion 9i

Od teraz, za każdym razem gdy będziecie wyobrażać sobie absolutnie topowy laptop dla graczy, przed oczami stanie wam Legion 9i. To nowa propozycja od Lenovo, która wydajnością zawstydziłaby niejeden komputer stacjonarny. Na pokładzie odnajdziemy między innymi RTX 4090 oraz Intel Core i9-13980HX. Lenovo upchnęło wewnątrz nawet chłodzenie cieczą.

Lenovo Legion 9i -  RTX 4090, Core i9-13980HX i chłodzenie cieczą w laptopie

Oto jest - gamingowy i piekielnie szybki Legion 9i. Lenovo ujawniło tego laptopa w Chinach, jednak w dobie internetu nie przeszkodziło nam to w zapoznaniu się ze szczegółami. Ponieważ jest to propozycja skierowana do graczy, zacznijmy od najważniejszych z ich punktu widzenia podzespołów. Sercem tego komputera jest procesor Intel Core i9-13980HX. W ramach tego CPU otrzymujemy łącznie 24 rdzenie i 32 wątki, na co składa się 8 jednostek wydajnościowych oraz 16 energooszczędnych. Maksymalne taktowanie, jakiego będziemy mogli uświadczyć podczas pracy Core i9-13980HX to 5,6 GHz.

Według Lenovo, laptop Legion 9i będzie posiadał najcieńszy układ chłodzenia cieczą spośród urządzeń dostępnych na rynku.

Legion lenovo

Źródło: MSPOWERUSER

Równie topowy co procesor jest tutaj dedykowany układ graficzny. Lenovo wyposażyło model Legion 9i to kartę NVIDIA GeForce RTX 4090 dysponującą 16 GB pamięci VRAM. Mówimy zatem o naprawdę potężnej jak na komputery mobilne konfiguracji CPU + GPU. Spore wrażenie robi też to, że mimo flagowych podzespołów, Legion 9i nie powinien mieć problemu ze schowaniem się do plecaka. Lenovo zachowało bowiem smukły profil 18,9 mm. Część z Was pewnie już teraz przeraziła się na myśl o kulturze pracy i temperaturach. Na szczęście producent wprowadził innowacyjny system chłodzenia wykorzystujący do działania ciecz. Według Lenovo, laptop Legion 9i będzie posiadał najcieńszy układ chłodzenia cieczą spośród urządzeń dostępnych na rynku.

Inteligentna pompa cieczy i świetny ekran

Z prezentacji dowiedzieliśmy się, że chłodzenie ma jedną bardzo ważną cechę. Chodzi o to, że pompa odpowiadająca za przepływ cieczy włącza się dopiero wtedy, gdy temperatura GPU przekroczy 84°C. W praktyce oznacza to, że dopóki nie uruchomimy wymagającej dla karty graficznej gry lub innego mocno obciążającego GPU programu, pompa będzie niepotrzebna. Powinno to nie tylko wydłużyć jej żywotność, ale również zmniejszyć ilość emitowanego hałasu podczas spoczynku i wykonywania mniej obciążających zadań. Będąc w temacie chłodzenia trzeba dodać, że jego aktywną część stanowią w sumie 3 wentylatory. Oprócz tego, wewnątrz znajdują się 2 banki na pamięć DDR5 oraz taka sama ilość złączy na dyski M.2 w standardzie 2280.

Czym byłaby jednak wydajna karta graficzna, gdyby nie można było dzięki niej cieszyć się wysoką jakością obrazu podczas rozgrywki? Na szczęście Lenovo zadbało również o tę kwestię. Model Legion 9i został wyposażony w 16,3-calowy ekran IPS o rozdzielczości 2K. Ponieważ ma być to wyświetlacz dla graczy, nie mogło zabraknąć wysokiego odświeżania. W tym przypadku jest ono zmienne, a maksymalnie może osiągnąć 165 Hz.

I chociaż już teraz znamy całą masę szczegółów o Lenovo Legion 9i, niestety wciąż nie wiemy, kiedy trafi na półki sklepowe. Biorąc pod uwagę to, że laptop został już ogłoszony, jego rynkowa premiera powinna odbyć się niedługo. Mówi się nawet, że debiutu Legion 9i powinniśmy spodziewać się w trakcie targów IFA 2023, które rozpoczną się już 1 września. Podczas tego wydarzenia spodziewamy się jeszcze jednej, ciekawej nowości od Lenovo - przenośnej konsoli Legion Go.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Lenovo upchnęło RTX 4090, i9-13980HX i chłodzenie wodne do laptopa. Oto Legion 9i

 0