Majątek Elona Muska skurczył się o 100 miliardów USD w 2022 roku. To efekt problemów Tesli

Majątek Elona Muska skurczył się o 100 miliardów USD w 2022 roku. To efekt problemów Tesli

Straty Elona Muska w 2022 roku przekroczyły 100 miliardów dolarów, ponieważ akcje Tesla spadły do ​​najniższego poziomu od dwóch lat.

Elon Musk, który w zeszłym roku pobił rekord wielkości majątku osobistego, gdy akcje Tesli poszybowały w górę, ma teraz kolejny rekord na swoim koncie. Ponieważ cena akcji Tesli nadal spada, fortuna Muska zmniejszyła się w tym roku już o ponad 100 miliardów dolarów. Współzałożyciel Tesli jest nadal najbogatszą osobą na świecie z fortuną w wysokości 169,8 miliarda dolarów, według Bloomberg Billionaires Index, nawet po tym, jak jego majątek netto zmniejszył się w tym  tygodniu o blisko 10 miliardów dolarów. Dyrektor generalny zaczął sprzedawać akcje Tesli w zeszłym roku, gdy cena akcji gwałtownie wzrosła i osiągnęła rekordowy poziom 402 USD. Gdyby nie te działania, jego straty były jeszcze większe.

Majątek Elona Muska dość mocno się skurczył, co jest bezpośrednio związane ze spadającą wartością akcji Tesli.

Chociaż Tesla jest producentem pojazdów elektrycznych, na Wall Street jest uważana głównie za firmę technologiczną. Gdy pojawił się strach przed spowolnieniem gospodarczym, akcje spółek technologicznych poleciały w dół, a i Tesla nie była na to odporna. Podczas gdy indeks Nasdaq 100 spadł w tym roku o 29 procent, spadek wartości Tesli jest znacznie większy, sięgając ponad 50% w tym roku, co stanowi najniższy poziom od listopada 2020 r.

Częściową winę można przypisać uzależnieniu Tesli od Chin w zakresie produkcji swoich samochodów elektrycznych i komponentów oraz konsekwentnej realizacji polityki "zero-COVID" w Panstwie Środka. Część kraju ciągle objęta całkowitą blokadą po wzroście liczby zachorowań, a problemy z łańcuchem dostaw wynikające z takich działań poważnie wpływają na wyniki Tesli. Przejęcie przez Muska Twittera i objęcie stanowiska dyrektora generalnego dodatkowo podsyciło obawy, że najbogatszy człowiek na świecie zbytnio się rozprasza. Musk jest teraz dyrektorem generalnym pięciu firm, co przekłada się na mniejszą ilość czasu spędzanego w Tesli, na co narzekają mocno inwestorzy. Zależność Tesli od Muska jest wymieniona jako czynnik ryzyka w dokumentach dotyczących bezpieczeństwa, podkreślając, że „chociaż Musk spędza dużo czasu wTesli i jest bardzo aktywny w naszym zarządzaniu, nie poświęca Tesli całego swojego czasu i uwagi”.

Według Bloomberg's Billionaire Index, Musk jest obecnie wart 157 miliardów dolarów, zaledwie 13 miliardów dolarów więcej niż Bernard Arnault, prezes, i dyrektor generalny grupy produktów luksusowych Louis Vuitton.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Majątek Elona Muska skurczył się o 100 miliardów USD w 2022 roku. To efekt problemów Tesli

 0