Mapy Google z funkcją jakości powietrza w naszej okolicy

Mapy Google z funkcją jakości powietrza w naszej okolicy

Mapy Google pomogą nam oddychać świeżym powietrzem, a to za sprawą nowej funkcji, która pokazywać będzie jakość powietrza w okolicy. Poznamy poziom smogu, zadymienie czy inne problemy, których powinniśmy się obawiać przed wyjściem z domu.

Jak na razie funkcja ta jest dostępna tylko w USA na urządzeniach z Androidem i iOS, ale spodziewać można się, że wkrótce zostanie udostępniona także w innych regionach. Google przekonuje, że dzięki tym informacjom dostępnym w zasięgu ręki będziemy mogli podejmować lepsze decyzji na temat tego, czy wychodzić z domu i na jak długo. Nowość w Mapach Google pokazuje wskaźnik AQI (ang. Air Quality Index), który służy do określenia poziomu zanieczyszczenia powietrza w skali od 0 do 500. Ponadto funkcja oferować ma zalecenia dotyczące aktywności na świeżym powietrzu oraz informacje, kiedy dane były ostatnio aktualizowane, a także linki odsyłające do dokładniejszych wyjaśnień.  

Jak na razie funkcja ta jest dostępna tylko w USA na urządzeniach z Androidem i iOS.

Mapy Google z funkcją jakości powietrza w naszej okolicy

Dane pochodzą od zaufanych agencji rządowych, w USA jest to Agencja Ochrony Środowiska (EPA). Mapy pokazują również informacje o jakości powietrza z PurpleAir, taniej sieci czujników, która zapewnia bardzo dobry lokalny obraz warunków panujących na zewnątrz. Aby dodać funkcję jakości powietrza do mapy, wystarczy skorzystać z przycisku w prawym górnym rogu ekranu telefonu, a następnie wybrać opcję Jakość powietrza w sekcji Szczegóły mapy, ale jak już podkreślaliśmy, na razie opcja ta jest dostępna tylko w Stanach Zjednoczonych. Informacje z PurpleAir są również dostępne na wyświetlaczach i głośnikach Nest.

Mapy Google z funkcją jakości powietrza w naszej okolicy

W USA dostępna jest również funkcja pożarów, ponieważ w tym kraju zbliża się sezon pożarowy. Dzięki współpracy Google z National Interagency Fire Center (NIFC) można zobaczyć szczegóły dotyczące aktywnych pożarów w okolicy. W przypadku dużych pożarów można również wyszukać „pożary w pobliżu mnie”, a szczegóły zostaną wyświetlone wraz z informacjami o jakości powietrza. „W nadchodzących miesiącach” wyszukiwarka Google będzie również dodawać dane dotyczące dymu w Stanach Zjednoczonych z National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA).

Jak na razie Google nie zdradziło, kiedy możemy spodziewać się podobnych opcji w Europie, ale mamy nadzieję, że wkrótce. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Mapy Google z funkcją jakości powietrza w naszej okolicy

 0