Cambridge Analytica - największy skandal w historii Facebooka i ogromny wyciek danych odeszły już nieco w zapomnienie, jednak skutki tych wydarzeń są wciąż odczuwalne. Prokurator generalny Waszyngtonu, Karl A. Racine, pozwał Marka Zuckerberga w związku z ujawnieniem danych użytkowników, chcąc pociągnąć go osobiście do odpowiedzialności.
Cambridge Analytica to firma, która zajmowała się analizą danych i bez zgody użytkowników zebrała informacje z 50 milionów profili. Na tej podstawie tworzono profile wyborców w USA i kierowano do nich reklamy polityczne w kampanii w 2016 roku. Zuckerberg miał być osobiście zamieszany w wydarzenia i prowadzić politykę, która przez wiele lat wprowadzała "użytkowników w błąd co do zakresu bezprawnego zachowania Facebooka". To Zuckerberg chciał otworzyć Facebooka dla zewnętrznych programistów i był świadomy związanego z nim ryzyka wycieku danych.
Prokurator generalny stanu Waszyngton oskarżył Zuckerberga o jego rolę w wycieku danych użytkowników podczas incydentu z Cambridge Analytica. To działania Zuckerberga doprowadziły do skandalu, wiedział on o wszystkim i konsekwentnie wprowadzał użytkowników w błąd co do zakresu bezprawnego zachowania Facebooka.
Our lawsuit against Mark Zuckerberg is about holding him personally accountable for failing to protect the data of tens of millions of Facebook users, and then misleading users about the privacy issues.
— AG Karl A. Racine (@AGKarlRacine) May 24, 2022
It includes Cambridge Analytica, but it also goes beyond that. pic.twitter.com/FXDn02Ue9W
Prokuratura twierdzi, że taki pozew jest konieczny. "Wprowadzanie konsumentów w błąd, ujawnianie ich danych i naruszanie prawa pociąga za sobą konsekwencje nie tylko dla firm, które naruszają to zaufanie, ale także dla kadry kierowniczej" - napisał prokurator, który już wcześniej próbował oskarżyć szefa Facebooka. W 2018 roku Facebook jako firma został pozwany za nieuczciwe praktyki związane ze zbieraniem informacji o użytkownikach. Racine próbował ówcześnie dodać Zuckerberga do pozwu, ale zbyt długo zwlekał z wnioskiem, co spowodowało jego odrzucenie.
Decyzja o osobnym pozwie Zuckerberga jest efektem ujawnienia tysięcy stron dokumentów, do których prokurator nie miał dostępu do czasu pozwu w sprawie Cambridge Analytica. W lipcu 2019 r. Facebook poszedł na ugodę z Federalną Komisją Handlu w wysokości 5 miliardów dolarów za naruszenie prywatności użytkowników.
.
Zobacz także:
- YouTube wprowadza przydatną funkcję. Jak działa?
- AMD patentuje narzędzie do automatycznego OC pamięci RAM dla procesorów Ryzen
- Czeka nas rewolucja na rynku chłodzeń? Nowa technika zapewnia 740% wzrostu wydajności
Pokaż / Dodaj komentarze do: Mark Zuckerberg osobiście pozwany za Cambridge Analytica i wyciek danych z Facebooka