Mark Zuckerberg przekonuje, że iMessage jest mniej bezpieczne od WhatsApp

Mark Zuckerberg przekonuje, że iMessage jest mniej bezpieczne od WhatsApp

Szefostwo WhatsApp i firmy macierzystej Meta postanowili pochwalić się, kto ma najlepszą i najbezpieczniejszą usługę przesyłania wiadomości. Podobnie jak poprzednio, głównymi punktami zapalnymi są bezpieczeństwo kopii zapasowych w chmurze i interoperacyjność międzyplatformowa.

Nowa reklama WhatsApp wymierzona jest przeciw Apple, które odmówiło przeniesienia szyfrowanych wiadomości i innych funkcji poza własne platformy. W mediach społecznościowych Mark Zuckerberg i szef WhatsApp Will Cathcart zestawili najnowsze funkcje aplikacji z iMessage.

Nowa reklama WhatsApp wymierzona jest przeciw Apple, które odmówiło przeniesienia szyfrowanych wiadomości i innych funkcji poza własne platformy.

Mark Zuckerberg przekonuje, że iMessage jest mniej bezpieczne od WhatsApp

Powyższa reklama umieszczona nad wejściem do Pennsylvania Station pokazuje trzy dymki z wiadomościami w różnych kolorach. Jeden jest zielony, reprezentując SMSy lub MMSy pojawiające się na iPhone'ach, drugi jest niebieski i przedstawia wiadomości iMessage. Trzeci jest biały i oznaczony jako „Private Bubble”, aby scharakteryzować WhatsApp i jego funkcje prywatności. Reklama sugeruje, że ograniczenie iMessage do iPhone'ów czyni go mniej bezpiecznym niż WhatsApp.

Usługa przesyłania wiadomości firmy Apple oferuje pełne szyfrowanie, gdy wszyscy użytkownicy w rozmowie korzystają z urządzeń firmy Apple. Jednak iPhone'y powracają do nieszyfrowanych wiadomości SMS lub MMS przy wymianie informacji z telefonami z Androidem. Na Instagramie i Twitterze Zuckerberg i Cathcart chwalili się kompleksowym szyfrowaniem WhatsApp, które obejmuje rozmowy międzyplatformowe.

Google skrytykowało politykę Apple na początku tego roku, zachęcając firmę do zezwolenia na przesyłanie wiadomości RCS na iPhonie. W zeszłym roku Google przyjął RCS na Androida, który również zapewnia pełne szyfrowanie. Firma skarżyła się, że Apple blokuje użytkowników w swoim ekosystemie, zezwalając tylko na szyfrowanie i inne zaawansowane funkcje za pośrednictwem iMessage.

Podczas zeszłorocznej bitwy sądowej z Apple, Epic Games wskazało, że Apple nie wprowadzi iMessage na Androida, ponieważ po prostu zachęciłoby to rodziców posiadających iPhone'a do kupowania swoim dzieciom telefonów z Androidem. Podczas panelu Vox w zeszłym miesiącu, dyrektor generalny Apple, Tim Cook, wyraźnie powiedział, że wolałby namówić użytkowników na iPhone'y niż zezwalać na wiadomości RCS między użytkownikami iOSa i Androida.

Mark Zuckerberg przekonuje, że iMessage jest mniej bezpieczne od WhatsApp

Zuckerberg i Cathcart zwrócili również uwagę na kompleksowe zaszyfrowane kopie zapasowe WhatsApp w chmurze. Panowie twierdzą, że Apple nie obsługuje tej funkcji, ale jest to nieco bardziej skomplikowane. Apple szyfruje kopie zapasowe iCloud iMessage, ale także zachowuje klucze do tych kopii zapasowych. Ta zasada ułatwia użytkownikom odzyskanie wiadomości w przypadku utraty haseł, ale daje Apple klucz szyfrowania do ich wiadomości. Cathcart napisał na Twitterze, że Apple nie może otwierać zaszyfrowanych kopii zapasowych WhatsApp na iCloud, ale nie powiedział, czy może to zrobić WhatsApp lub Meta.

WhatsApp ostatnio także było atakowane w temacie bezpieczeństwa. Na początku tego miesiąca założyciel Telegrama, Pavel Durov, nazwał WhatsApp serwisem fundamentalnie niezabezpieczonym. Odniósł się do luk w zabezpieczeniach WhatsApp jako „podstawionych backdoorów” i nazwał aplikację narzędziem nadzoru. Jak więc widać, walka o najbardziej zabezpieczony i prywatny komunikator trwa w najlepsze. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Mark Zuckerberg przekonuje, że iMessage jest mniej bezpieczne od WhatsApp

 0