MediaMarkt banuje DJI. Producent dronów ma działać na szkodę Ukrainy i pomagać Rosji w inwazji

MediaMarkt banuje DJI. Producent dronów ma działać na szkodę Ukrainy i pomagać Rosji w inwazji

Chiński producent dronów DJI został oskarżony o pomoc Rosji w inwazji na Ukrainę. Firma ma uniemożliwiać Ukrainie wykrywanie dronów, a oferować Rosji wykrywanie z dużo większym zasięgiem. Firma miała również udostępnić lokalizację Ukraińskich dronów i nie reaguje na prośby o uziemienie rosyjskich jednostek na terenie Ukrainy.

Podejrzenia, że DJI może pomagać Rosji w inwazji na Ukrainę pojawiły się 11 marca, gdy ukraińscy użytkownicy nie byli w stanie użyć DJI AeroScope - produktu do wykrywania dronów, który Chińczycy reklamują jako „kompleksową platformę do wykrywania dronów, która szybko identyfikuje łącza komunikacyjne UAV, zbierając informacje, takie jak stan lotu, trasy i inne informacje w czasie rzeczywistym”. Jednocześnie AeroScope bez problemów działało w Rosji, co doprowadziło do podejrzeń o działania na szkodę Ukrainy. Chiny i Rosja oficjalnie utrzymują przyjacielskie stosunki i chociaż Chiny nie wspierają aktywnie rosyjskiej inwazji, jest prawdopodobne, że jedna z firm może stanąć po którejś ze stron. DJI jest już na czarnej liście USA, a drony firmy są zakazane w zastosowaniach wojskowych. Amerykanie mają również zakaz inwestowania w producenta dronów, ponieważ firma jest powiązania z rządem Chin i aktywnie wspiera narzędzia inwigilacji wobec Ujgurów.

Chiński producent dronów DJI został oskarżony o działania na niekorzyść Ukrainy i oferowanie Rosji lepszej technologii. MediaMarkt usuwa produkty DJI ze sprzedaży.

DJI oczywiście odpiera zarzuty, twierdząc, że „współpracuje z klientami w celu rozwiązania niektórych awarii AeroScope na Ukrainie, które, jak podejrzewamy, są związane z przejściową utratą zasilania i/lub usług internetowych”. Chwilę po wydaniu tego oświadczenia, wicepremier Ukrainy i minister ds. transformacji cyfrowej Mychajło Fiodorow oskarżył DJI o oferowanie Rosjanom lepszej technologii. Twierdzi on, że Rosja ma dostęp do ulepszonej wersji AeroScope o zasięgu 50 km. Fiodorow poprosił o zaoferowanie Ukrainie dostępu do tej samej usługi dalekiego zasięgu oraz o uziemienie wszystkich produktów DJI działających, ale nie nabytych na Ukrainie, aby zmniejszyć zdolność Moskwy do korzystania z dronów.

DJI ponownie zaprzeczyło oskarżeniom oraz stwierdziło, że prośba wprowadzenia geofacingu jest niepraktyczna, ponieważ Ukraina publikuje nagrania z takich dronów, obrazując sytuację w kraju. Kilka dni później DJi znów zostało oskarżone o udostępnianie Rosji współrzędnych GPS dronów, z których korzystają obrońcy Ukrainy. DJI twierdzi, że wszystkie oskarżenia to "skoordynowana kampania przeciw DJI". Na zarzuty reagują jednak sklepy i niemiecka sieć MediaMarkt już zapowiedziała wycofanie DJI ze sprzedaży.

AKTUALIZACJA:
Skontaktował się z nami przedstawiciel DJI, który twierdzi, że oskarżenia przeciwko producentowi dronów są całkowicie bezpodstawne. Firma nie wspiera działań, które godzą w życie, prawa oraz interesy ludzi.

Poniżej tłumaczenie oświadczenia DJI:

Jesteśmy świadomi, że w dniach 24 i 25 marca konta naszych partnerów biznesowych w mediach społecznościowych stały się przedmiotem czegoś, co wyglądało na skoordynowaną kampanię wysuwającą fałszywe zarzuty przeciwko DJI za pośrednictwem tysięcy wiadomości spamowych o tej samej treści. Traktujemy to wydarzenie bardzo poważnie.

W ramach środków ostrożności, jeden z naszych partnerów zawiesił sprzedaż produktów DJI na czas oceny sytuacji w ścisłej współpracy z DJI.

Zarzuty wysuwane pod naszym adresem nie są oparte na faktach i są całkowicie nieprawdziwe. Nasza oficjalna odpowiedź na zaistniałą sytuację została opublikowana na naszych oficjalnych kontach twitterowych w dniach 13 marca, 17 marca i 25 marca.

DJI promuje cywilne zastosowania dronów, które przynoszą korzyści społeczeństwu. Oprócz dostarczania nowych narzędzi dla fotografów i filmowców, widzimy coraz więcej strażaków, zespołów poszukiwawczych i ratowniczych oraz innych agencji bezpieczeństwa publicznego na całym świecie, którzy używają naszych produktów do ratowania życia.

Nie popieramy żadnego wykorzystania naszych produktów, które szkodzi życiu, prawom lub interesom ludzi, co zawsze podkreślaliśmy w Warunkach korzystania z naszych produktów i innych oświadczeniach publicznych. Nie zapewniamy wsparcia technicznego w przypadku wykrycia wojskowych zastosowań naszych produktów.

DJI bardzo poważnie podchodzi do kwestii zgodności. Jesteśmy zobowiązani do działania zgodnie z sankcjami, kontrolą eksportu oraz innymi obowiązującymi prawami i regulacjami. Posiadamy wewnętrzny zespół ds. zgodności oraz doświadczonych zewnętrznych doradców prawnych z USA i Europy, aby zapewnić, że nasze ogólne praktyki biznesowe i transakcje są w pełni zgodne z obowiązującymi zasadami i przepisami.

Naszym celem zawsze było umożliwienie wszystkim spojrzenia na świat z innej perspektywy. Będziemy nadal rozwijać i wspierać - wraz z naszymi partnerami - pokojowe i odpowiedzialne społecznie zastosowania całej naszej oferty produktów, aby więcej użytkowników mogło doświadczyć radości latania. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: MediaMarkt banuje DJI. Producent dronów ma działać na szkodę Ukrainy i pomagać Rosji w inwazji

 0