MediaTek pokonał Qualcomma i został liderem rynku mobilnych procesorów

MediaTek pokonał Qualcomma i został liderem rynku mobilnych procesorów

Qualcomm uważany za giganta mobilnych procesorów został pokonany przez MediaTeka. Tak wynika z raportu Counterpoint, według którego przytoczony konkurent producenta Snapdragonów w trzecim kwartale bieżącego roku zdobył 31 procent udziałów na rynku mobilnych CPU (26 procent w analogicznym okresie 2019 roku). Qualcomm znalazł się tym samym na drugim miejscu z 29 proc. udziałów (31 procent w Q3 2019 r.). Kolejne lokaty zajęli Samsung, Apple oraz Hisilicon - po 12 procent udziałów. MediaTek sukces ten ma zawdzięczać w sporej mierze dzięki smartfonom wyposażonym w jego układy sprzedawanym w Chinach oraz Indiach. Co ciekawe rezultat Hisilicon pozostał niezmienny względem analogicznego kwartału poprzedniego roku mimo nałożonych na Huawei sankcji amerykańskich sankcji.

MediaTek w trzecim kwartale 2020 roku pokonał Qualcomma na rynku procesorów.

MediaTek pokonał Qualcomma i został liderem rynku mobilnych procesorów

Należy zaznaczyć, że Qualcomm był największym dostawcą chipów 5G w trzecim kwartale, chociaż jedynie 17 procent sprzedanych w tym czasie urządzeń wspiera ten standard bezprzewodowej sieci. Dyrektor ds. badań Dale Gai mówi, że MediaTek podniósł poprzeczkę za sprawą procesorów ze średniej półki. Jednak przed MediaTek spore wyzwanie bowiem zgodnie z prognozą twórca Snapdragonów ma duże szanse, by odzyskać fotel lidera w czwartym kwartale. Może w tym pomóc zgoda, którą otrzymało przedsiębiorstwo ze Stanów Zjednoczonych na dostarczanie swoich chipów Huawei, aczkolwiek licencja obejmuje jedynie produkty niewspierające technologii 5G. Sam Qualcomm nie spoczywa na laurach i spogląda również na średnią półkę czego efektem jest zaprezentowany Snapdragon 678.

W rzeczywistości jest to jednak odświeżony Snapdragon 675 z 2018 roku z tymi samymi z rdzeniami Kyro 460 i GPU Adreno 612, choć producent zapewnia, że dzięki optymalizacji i wniesionym poprawkom otrzymujemy skok wydajności. Raport Counterpoint wskazuje też, że w Q3 2020 roku sprzedano 100 milionów smartfonów i nie najgorzej radzą sobie również składane telefony, gdyż na rynek trafiło łącznie 2,8 mln tych urządzeń, z czego 73 procent stanowiły produkty Samsunga. Oczekuje się, że w 2022 roku w sprzedaży pojawi się 17 milionów składanych smartfonów, czyli przeszło sześć razy więcej niż teraz.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: MediaTek pokonał Qualcomma i został liderem rynku mobilnych procesorów

 0