Messenger i Instagram z szyfrowaniem wiadomości dopiero w przyszłym roku

Messenger i Instagram z szyfrowaniem wiadomości dopiero w przyszłym roku

Meta, czyli właściciel Messengera i Instagrama, obiecało wcześniej, że do 2022 r. wdrożą szyfrowanie typu end-to-end (E2EE) we wszystkich swoich aplikacjach do przesyłania wiadomości. Jednak według szefa bezpieczeństwa firmy potrwa to dłużej, niż przewidywano, ponieważ według najnowszych planów nastąpi to dopiero w 2023 roku.

Kiedy Meta nadal nazywało się Facebook, informowano, że E2EE będzie dostępne na Messengerze i Instagramie do 2022 r., ale sytuacja właśnie uległa zmianie. Jak napisała Antigone Davis, globalna szefowa ds. bezpieczeństwa w Meta, ta funkcja zostanie dodana dopiero w 2023 roku. Powodem opóźnienia jest opracowanie systemu, w którym konglomerat mediów społecznościowych może nadal wspierać organy ścigania i zwalczać nadużycia w Internecie bez naruszania naszej prywatności (dostęp do odczytu treści naszych wiadomości). Aby opracować taki system, Meta „wbudowuje silne środki bezpieczeństwa w [swoje] plany i współpracuje z ekspertami ds. prywatności i bezpieczeństwa, społeczeństwem obywatelskim i rządami”. Podsumowując, Meta zamierza opracować system skupiający się na trzech kluczowych aspektach.

Szyfrowanie wiadomości E2EE będzie dostępne na Messengerze i Instagramie dopiero w 2023 roku.

Pierwszy aspekt obejmuje „technologię proaktywnego wykrywania”, która wyszukuje podejrzaną aktywność i podejmuje odpowiednie działania. Ta technologia już istnieje, ale wciąż trwają prace nad jej udoskonalaniem. Co więcej, Meta dokłada wszelkich starań, aby chronić nieletnich, edukując ich o zagrożeniach online, ustawiając ich konta na prywatne lub „tylko dla znajomych” i ograniczając dorosłym możliwość wysyłania wiadomości do nich, chyba że są już znajomymi.

Jeśli chodzi o drugą część podejścia Meta, firma będzie przekazywać użytkownikom większą kontrolę, pozwalając im wybrać, z kim rozmawiają. Meta już zaimplementowała funkcje, które pozwalają użytkownikom decydować, kto może do nich wysłać wiadomość, a kto nie. Możliwe jest również filtrowanie żądań wiadomości bezpośrednich na Instagramie, eliminując wszystko, co zawiera obraźliwe treści.

Jeśli chodzi o trzeci i ostatni aspekt, gigant mediów społecznościowych będzie zachęcał użytkowników do zgłaszania szkodliwych wiadomości, a nawet wysyłając im powiadomienia w związku z tym, jeśli Meta dojdzie do wniosku, że ​​zaczyna to stanowić problem. Zgłoszone wiadomości i użytkownicy zostaną następnie zbadani, a w razie potrzeby informacje zostaną przesłane do odpowiedzialnych organów.

E2EE jest już dostępne w WhatsApp, dzięki czemu treść wiadomości może być odczytywana tylko przez nadawcę i odbiorcę, a także uniemożliwia hakerom i przestępcom dostęp do nich i korzystanie z nich w niecnych celach. „Gdy wdrażamy szyfrowanie typu end-to-end, będziemy używać kombinacji niezaszyfrowanych danych w naszych aplikacjach, informacji o koncie i raportów od użytkowników, aby zapewnić im bezpieczeństwo w sposób zapewniający ochronę prywatności, jednocześnie wspierając działania związane z bezpieczeństwem publicznym” – powiedziała Davis. „Ten rodzaj podejścia już umożliwia nam przesyłanie ważnych zgłoszeń do organów ds. bezpieczeństwa dzieci z WhatsApp”.

Podczas gdy Meta dopiero pracuje nad wdrożeniem E2EE do innych aplikacji do przesyłania wiadomości, alternatywy, takie jak Telegram i Signal, mocno zyskały na popularności, szczególnie po incydencie, który spowodował upadek sieci Facebooka.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Messenger i Instagram z szyfrowaniem wiadomości dopiero w przyszłym roku

 0