Meta (Facebook) przestaje rekrutować pracowników. Widmo zwolnień może zwiastować problemy platformy

Meta (Facebook) przestaje rekrutować pracowników. Widmo zwolnień może zwiastować problemy platformy

Wszystko wskazuje na to, że Meta nie radzi sobie dobrze. Chociaż do tej pory firma przynosiła ogromne dochody, rosnąca konkurencja i nowa polityka śledzenia Apple'a odbijają się na kondycji działalności Zuckerberga. Firma ogłosiła nawet zawieszenie zatrudniania nowych pracowników i może na tym nie poprzestać.

Choć firma nie ma problemów z zyskami, jest kilka negatywnych wskaźników, które wskazują, że nie wszystko jest już tak różowe jak kiedyś. Portal społecznościowy Facebook już nie rośnie i stoi w obliczu stagnacji, a raczej odpływu użytkowników. Dla młodszego pokolenia jest to już sieć dość archaiczna, której w zasadzie się nie rejestrują tylko dla komunikatora Messenger i Instagrama, a nie produktów Meta. Jednak nawet Instagram ma do czynienia z rosnącą konkurencją, zwłaszcza w postaci TikToka, z którym stara się konkurować ze swoimi Rolkami (podobnie jak YouTube ze swoimi Shortami). Według Meta bardziej rygorystyczna polityka Apple, która pozwalała użytkownikom żądać, aby nie byli śledzeni, zadała firmie cios w postaci spadku przychodów o 10 miliardów dolarów. Firma do tego topi ogromne ilości środków w metawetsum, a ponadto czeka ją procesy sądowe w związku z obchodzeniem ograniczeń śledzenia na stronach otwieranych wewnątrz aplikacji Facebooka.

Meta ogłosiła wstrzymanie zatrudniania nowych pracowników. Pokrywa się to z doniesieniami o słabszej kondycji giganta, a niektórzy sugerują nawet nadchodzące zwolnienia.

Mark Zuckerberg w komunikacji z pracownikami zapowiedział wstrzymanie procesu rekrutacji nowych pracowników (swoją drogą już w czerwcu plany rekrutacyjne zostały zredukowane o 30% z 10 do ok. 6-7 tys.). Spodziewane jest również zmniejszenie budżetów poszczególnych działów i choć firma w żaden sposób tego nie potwierdziła, możemy to również interpretować jako rozważanie zwolnień.  Zuckerberg ostatnio goni za swoją wizją metawersum, ale nie widać jeszcze żadnych namacalnych rezultatów. Wierzy, że w przyszłości będzie to wielka rzecz, ale jak dotąd Reality Labs przynosi jedynie ogromne straty. 

Wielu analityków uważa, że metawersum nie ma większego sensu i nie odniesie sukcesu. Patrząc na niemal całkowity upadek handlu tokenami NFT, z którymi projekt Zuckerberga wiązał duże nadzieje, faktycznie wirtualny świat może nie być strzałem w dziesiątkę. A przynajmniej jeszcze nie. Przypomnijmy, że na przełomie sierpnia i września ubiegłego roku akcje Facebooka były warte 384 dolary za sztukę, dziś jest to 136 dolarów. To spadek o 65%, a tylko 4 firmy z indeksu S&P 500 osiągnęły w tym roku gorsze wyniki niż Meta.

Zobacz także:

 
Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Meta (Facebook) przestaje rekrutować pracowników. Widmo zwolnień może zwiastować problemy platformy

 0