Meteor Lake - 14. generacja CPU Intela może zaskoczyć wzrostem wydajności względem poprzednika

Meteor Lake - 14. generacja CPU Intela może zaskoczyć wzrostem wydajności względem poprzednika

W miniony weekend pisaliśmy, że procesory Meteor Lake prawdopodobnie wymagać będą wymiany płyt głównych, ponieważ otrzymają nowe gniazdo LGA 2551. Teraz dociera do nas więcej szczegółów na temat CPU, w tym odnośnie ich domniemanej wydajności. 

Źródłem tych informacji jest - podobnie jak w przypadku przecieków o nowej podstawce - youtuber Moore's Law Is Dead, który sugeruje 15-21% wzrost wydajności IPC, jaki Intel uzyska dzięki nowej architekturze Redwood Cove w porównaniu z architekturą Raptor Cove. Trzeba przyznać, że co najmniej 15% skok wygląda bardzo obiecująco, ponieważ przeważnie z roku na rok widzimy poprawy rzędu 5-10%.

Moore's Law Is Dead sugeruje 15-21% wzrost wydajności IPC procesorów Meteor Lake względem CPU Raptor Lake. 

Moore's Law Is Dead sugeruje 15-21% wzrost wydajności IPC procesorów Meteor Lake względem CPU Raptor Lake. 

Co ciekawe, procesory Meteor Lake będą miały niższe częstotliwości taktowania, ale nowe CPU mają wycisnąć wyższą wydajność dla tych samych zegarów w porównaniu z Alder Lake, stąd wzrost wydajności IPC o 15-21%. MLID dodaje: „Crestmont to nowa architektura Little Core, ale nie mogę jeszcze potwierdzić jej wydajności ani liczby rdzeni”. Ponadto możemy „spodziewać się zintegrowanych akceleratorów, takich jak VPU lub Neural Engine i innych”. Jeśli chodzi o liczbę rdzeni, youtuber zapowiada, że konfiguracje „co najmniej 2+8 i 6+8 SKU są potwierdzone dla modeli z serii mobilnych U/P”, podczas gdy „na platformach stacjonarnych mamy otrzymać 8+16, ale nie jest to jeszcze w 100% potwierdzone”. 

Nadchodzące procesory Intel Core 14 generacji „Meteor Lake” będą korzystać z zupełnie nowej architektury kafelkowej, a firma będzie produkować CPU w nowej litografii Intel 4 (7 nm). Możemy spodziewać się także 20% poprawy wydajności w przeliczeniu na wat dzięki technologii EUV.

Intel Core 14. generacji będzie wymagał nowego socketu?

Procesory Intel Meteor Lake zawierać będą 3 główne kafelki: I/O, SoC i obliczeniowy. Kafelek obliczeniowy na 14. generacji zawierać ma zarówno CPU, jak i GPU, przy czym CPU wykorzystuje nową hybrydową konstrukcję rdzenia – zapewniając wyższą wydajność przy niższych wartościach mocy, podczas gdy płytka GPU stanowić ma coś zupełnie nowego. 

Mówimy tu jednak o 14. generacji procesorów Intela, tymczasem na rynku wciąż nie zadebiutowały jeszcze układy z 13. generacji, czyli Raptor Lake. Ich premiera planowana jest jesienią, więc na układy Meteor Lake poczekamy zapewne jeszcze przeszło rok.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Meteor Lake - 14. generacja CPU Intela może zaskoczyć wzrostem wydajności względem poprzednika

 0