Microsoft chwali się jak przeglądarka Edge oszczędza pamięć RAM

Microsoft chwali się jak przeglądarka Edge oszczędza pamięć RAM

Microsoft Edge ma wbudowane narzędzia pomagające zwiększyć wydajność przeglądarki i wydłużyć czas pracy na baterii dzięki oszczędzaniu zasobów. Jak to wygląda w praktyce?

Microsoft ujawnił informacje dotyczące tego jak przeglądarka internetowa Edge oszczędza zasoby urządzenia. Wszystko za sprawą funkcji Sleeping Tabs, która według firmy z Redmond w ciągu ostatnich 28 dni pomogła zaoszczędzić ponad 273 petabajtów pamięci RAM (273 000 TB). Mowa o oszczędnościach około 40 MB pamięci na kartę i może nie jest to imponujące osiągnięcie, ale weźmy pod uwagę fakt, iż przeciętny użytkownik zwykle otwiera dziesiątki kart. Ponadto nie każda osoba dysponuje komputerem z dużą ilością pamięci RAM, więc dla kogoś, kto ma mniej wydajny sprzęt Sleeping Tabs jest przydatnym rozwiązaniem.

Microsoft uważa, że Sleeping Tabs wbudowany w Edge pozwala zaoszczędzić pamięć RAM, co czyni przeglądarkę dość wydajną aplikacją.

Przy okazji przeglądarka Edge zwalnia trochę pamięci, która przyda się do wykonywania innych zadań. Sleeping Tabs pozostaje domyślnie włączony we wszystkich nowszych wersjach przeglądarki i automatycznie dezaktywuje karty, które nie były aktywne przez około 2 godziny, co pozwala zaoszczędzić zasoby naszego PC. Z drugiej strony limit czasowy zawsze możemy zmienić w ustawieniach programu albo wybrać strony, które będą aktywne cały czas.

W celu skonfigurowania narzędzia Sleeping Tabs w Edge należy otworzyć edge://settings i przejść do System and Performance > Optimize Performance. Da się również sparować karty z trybem wydajności, który zmniejsza obciążenie procesora na mniej wydajnych komputerach. Microsoft Edge to popularna przeglądarka, która zgodnie z danymi NetMarketShare w maju 2022 roku posiadał 14,77% udziałów w rynku, wyprzedzając trzeciego Firefoxa mającego 4,86% udziałów. Liderem niezmienne jest Google Chrome z 70,67% udziałami w rynku.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Microsoft chwali się jak przeglądarka Edge oszczędza pamięć RAM

 0