Microsoft może mieć problem z finalizacją przejęcia Activision Blizzard

Microsoft może mieć problem z finalizacją przejęcia Activision Blizzard

Microsoft będzie musiał przekonać nie tylko Federalną Komisję Handlu (FTC), aby sfinalizować opiewającą na 68,7 miliarda dolarów transakcję zakupu Activision Blizzard. W środę brytyjski Urząd ds. Konkurencji i Rynków (CMA) ogłosił, że zbada proponowaną fuzję.

Brytyjski organ twierdzi, że chce ustalić, czy umowa spowoduje „znaczące zmniejszenie konkurencji” w Wielkiej Brytanii. CMA może ogłosić decyzję, czy zamierza podejmować jakieś dalsze kroki w związku z tą sprawą już 1 września. Po dzisiejszym ogłoszeniu opinia publiczna ma czas do 20 lipca na przesłanie swoich uwag.

Brytyjski Urząd ds. Konkurencji i Rynków (CMA) ogłosił, że zbada proponowaną fuzję Microsoft z Activision.

Microsoft przejmując Activision Blizzard narusza przepisy antymonopolowe? Ekspert wyjaśnia

Microsoft najprawdopodobniej był gotowy na podobne działania ze strony organów regulacyjnych i zapewne w ostatnich miesiącach podjął działania, które pozornie miały na celu uspokojenie regulatorów. Dla przykładu w zeszłym miesiącu firma ogłosiła porozumienie o neutralności pracowniczej z Communications Workers of America, organizacją, która stara się reprezentować pracowników kontroli jakości, którzy niedawno głosowali za utworzeniem związku zawodowego w studiu Raven Software Activision. Trudno powiedzieć, jak skuteczne będą takie gesty. Na początku roku NVIDIA zrezygnowała z proponowanej umowy wartej 40 miliardów dolarów na zakup projektanta układów ARM po tym, jak FTC pozwała firmę, żądając zablokowania zakupu. W tamtej sprawie urząd okazał się niezwykle skuteczny, ponieważ uzyskany wynik stanowił „pierwsze od wielu lat zaniechanie fuzji pionowej będącej przedmiotem postępowania sądowego”.

Biorąc pod uwagę skalę transakcji i jej potencjalny wpływ na rynek gier wideo, Microsoft może mieć poważne problemy z wchłonięciem Activision Blizzard, tym bardziej że nie jest to jedyna duża firma z tego segmentu rynku, która została ostatnio przejęta przez giganta z Redmond (wcześniej podobny los spotkał Bethesdę), co budzić może obawy związane z wykorzystywaniem dominującej pozycji. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Microsoft może mieć problem z finalizacją przejęcia Activision Blizzard

 0