Microsoft podobno pracuje na własnym SoC Arm do urządzeń Surface. Kolejna firma zrezygnuje z Intela?

Microsoft podobno pracuje na własnym SoC Arm do urządzeń Surface. Kolejna firma zrezygnuje z Intela?

Microsoft zdaje się próbować podążać za trendami i wzorem innych firm może pracować nad własnymi chipami dla urządzeń Surface. Sugeruje to ogłoszenie o pracę, które pojawiło się na portalu LinkedIn.

Na portalu LinkedIn wstawiono ogłoszenie o pracę, w którym Microsoft poszukuje dyrektora do spraw architektury SoC. Nie jest to oczywiście żaden dowód, że Microsoft faktycznie pracuje nad niestandardowym układem,  jednak łącząc to ze wcześniejszymi pogłoskami o rzekomej współpracy z AMD nad procesorami do laptopów oraz niejasnych wypowiedziach producenta Ryzenów o gotowości do produkcji procesorów Arm, jeśli będzie zainteresowanie, to możliwe, że coś jest faktycznie na rzeczy.

Microsoft może pracować nad własnym SoC opartym na Arm. Firma podobno współpracuje w tym temacie z AMD, chcąc wykorzystać układ graficzny mRDNA2.

Dotychczasowe doniesienia mówią, że Microsoft dąży do wydajności wyższej niż oferują układu Qualcomm, które produkowane są z użyciem starszych technologii. Nowy chip ma rzekomo wykorzystywać rdzeń Cortex-X1 i układ graficzny mRDNA2. Za łączność 5G ma odpowiadać modem Exynos od Samsunga. Microsoft podobno pozyskał również inżynierów procesorów z Intel, AMD, Nvidia i Qualcomm. Surface Pro X, który miał premierę w październiku 2019 r., jest napędzany przez niestandardowy układ Microsoft SQ1, który firma opracowała wspólnie z Qualcomm. 

Własny chip pomoże Microsoftowi zmniejszyć zależność od dostawców zewnętrznych, a także zapewni większą kontrolę nad wydajnością i kosztami. Dokładnie taką ścieżkę niedawno obrało Apple, zmniejszając zależność od procesorów Intela. Producent procesorów ogłosił, że chce odzyskać Cupertino jako klienta, jednak niewykluczone, że również Microsoft może zaprzestać współpracy, choć utrata urządzeń Surface nie będzie tak dotkliwa, jak komputerów Mac.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Microsoft podobno pracuje na własnym SoC Arm do urządzeń Surface. Kolejna firma zrezygnuje z Intela?

 0