Microsoft pozwoli na instalację Windows 11 na starszych CPU, ale może zablokować aktualizacje

Microsoft pozwoli na instalację Windows 11 na starszych CPU, ale może zablokować aktualizacje

Dopiero co pisaliśmy, że Microsoft się ugiął i pozwoli na obsługę Windows 11 na starszych procesorach, a już nastąpił ciekawy zwrot w historii. Nie da się ukryć, że powoduje to sporo zamieszania i konsternacji w temacie wsparcie dla nadchodzącego OS giganta z Redmond. 

Na przykład procesory AMD Ryzen pierwszej generacji nie są oficjalnie obsługiwane, choć zostały wydane nie tak dawno temu, na początku 2017 roku. Mimo tego komputery z tymi procesorami nie są w ogóle wspierane przez firmę Microsoft podczas aktualizacji z systemu Windows 10 do Windows 11. Jednak producent potwierdził w miniony weekend, że entuzjaści i firmy mogą obejść to ograniczenie, wykonując czystą instalację systemu Windows 11 z ISO.

Microsoft przyznał, że te technicznie „nieobsługiwane” platformy nie będą miały dostępu do Windows Update i mogą być potencjalnie zablokowane w pobieraniu aktualizacji bezpieczeństwa i sterowników.

Microsoft zmienia zdanie w sprawie instalacji Windowsa 11 na starszych komputerach

Firma nie wyjaśniła jednak, że chociaż to obejście pozwoli zainstalować Windows 11, to jednak wiązać będzie się z poważnym ograniczeniem, a mianowicie brakiem dostępu do aktualizacji Windowsa. W oświadczeniu dla The Verge Microsoft powiedział, że te technicznie „nieobsługiwane” platformy nie będą miały dostępu do Windows Update i mogą być potencjalnie zablokowane w pobieraniu aktualizacji bezpieczeństwa i sterowników.

To kiepski ruch ze strony Microsoft, szczególnie w kontekście bezpieczeństwa, szczególnie że firma wcześniej szczyciła się utrzymywaniem „zdrowia ekosystemu” Windows 10. Tak więc w istocie, dzięki temu posunięciu, producent tylko teoretycznie zapewni możliwość instalacji Windows 11 na starszych CPU, a w rzeczywistości i tak wymusza na nas update platformy. Microsoft nawet zachęcił do tej opcji, pisząc: „Dla tych, którzy używają komputera, którego nie można uaktualnić i którzy nie są gotowi na przejście na nowe urządzenie, Windows 10 jest właściwym wyborem. Będziemy obsługiwać system Windows 10 do 14 października 2025 r. Niedawno ogłosiliśmy, że kolejna aktualizacja funkcji systemu Windows 10 pojawi się jeszcze w tym roku”.

W tym kontekście nie zalecamy nikomu korzystania z obejścia nieobsługiwanego procesora, na co prawdopodobnie liczy również firma Microsoft. Zamiast tego klienci prawdopodobnie rozważą pozytywy i negatywy i po prostu kupią nowszy sprzęt, aby korzystać z systemu Windows 11 lub pozostać przy systemie Windows 10. Ta nieco zagmatwana i niejasna sytuacja, która szykuje się wraz z nadejściem systemu Windows 11, może jednak zniechęcić wiele osób do przesiadki na nowy OS.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Microsoft pozwoli na instalację Windows 11 na starszych CPU, ale może zablokować aktualizacje

 0