Microsoft zapłacił ogromne pieniądze za ekskluzywność Rise of the Tomb Raider

Microsoft zapłacił ogromne pieniądze za ekskluzywność Rise of the Tomb Raider

Wydany w 2015 roku Rise of the Tomb Raider został całkiem pozytywnie odebrany przez fanów przygód Lary Croft, aczkolwiek nie jest to najlepiej oceniania odsłona zapoczątkowanej pod koniec lat 90. serii. Gra pierwotnie trafiła na wyłączność konsol Xbox 360 oraz Xbox One, a dopiero później zadebiutowała także na PC i PlayStation 4. Po latach wiemy, ile Microsoft musiał zapłacić za tą czasową wyłączność.

Według dostępnej informacji Microsoft za ekskluzywność Rise of the Tomb Raider na konsolach Xbox zapłacił Square Enix (wydawcy marki) 100 milionów dolarów. Źródłem tej rewelacji jest profil LinkedIn jedenego z byłych dyrektorów Square Enix, Fabiena Rossini. Warto zaznaczyć, że rozwój produkcji pochłonął od 75 do 100 mln USD, więc środki te zwróciłyby się wydawcy już za samą wyłączność tytułu. Gra po tym jak trafiła na inne platformy sprzętowe odniosła sprzedażowy sukces i przykładowo na PlayStation 4 kupiło ją około 7 milionów graczy.

Microsoft za czasową wyłączność Rise of The Tomb Raider na konsolach Xbox zapłacił 100 milionów dolarów.

Tak czy inaczej, jest to ogromna kwota pieniędzy. Shadow of the Tomb Raider, który jest ostatnią odsłoną serii trafił jednocześnie na wszystkie urządzenia. Takie transakcje tylko pokazują ile giganci mogą przeznaczyć na wyłączność gier na ich platformie. Idealnym przykładem pozostaje Epic Games Store, który zaraz po starcie prowadził politykę przejmowania wysokobudżetowych projektów na czasową wyłączność. Na tej liście znalazły się m.in. Metro Exodus czy Borderlands 3.

Ma to jednak swoje konsekwencje, ponieważ Epic Games Store odnotował łącznie straty w wysokości 454 milionów dolarów w ciągu ostatnich dwóch lat i spodziewa się zyskać dopiero w 2023 roku. Microsoft mógł sobie pozwolić na taki interes, chociaż jak dowiedzieliśmy się jakiś czas temu nie zdołał on zarobić jeszcze na konsolach Xbox i czerpie zyski z innych segmentów działalności takich jak Xbox Game Pass.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Microsoft zapłacił ogromne pieniądze za ekskluzywność Rise of the Tomb Raider

 0