Mobilny Intel Core i7-11800H (Tiger Lake) dostępny na desktopach za sprawą płyty głównej Maxsun HM57

Mobilny Intel Core i7-11800H (Tiger Lake) dostępny na desktopach za sprawą płyty głównej Maxsun HM57

Dotychczas jedynie komputery NUC były desktopową platformą zdolną do obsługi mobilnych procesorów Intel Tiger Lake. To już jednak przeszłość, a to dzięki nowej płycie głównej firmy Maxsun.

Gdyby Maxsun wypuścił swoją najnowszą płytę główną miesiąc wcześniej, byłaby to właściwie pierwsza platforma desktopowa z 10 nm procesorami Intela. Jednak w międzyczasie doczekaliśmy się premiery CPU z serii Alder Lake, które bazują na procesie Intel 7 (10 nm Enhanced SuperFin). Płyta główna Maxsun z chipsetem HM570 i procesorem Tiger Lake nie jest technicznie pierwszą platformą „desktopową” korzystającą z tej litografii, ponieważ kilka miesięcy temu Intel zaprezentował swój mini PC NUC 11 Extreme „Beast Canyon” z procesorami Core z serii KB w ramach 11. generacji. 

Gdyby Maxsun wypuścił swoją najnowszą płytę główną miesiąc wcześniej, byłaby to właściwie pierwsza platforma desktopowa z 10 nm procesorami Intela.

Mobilny Intel Core i7-11800H (Tiger Lake) dostępny na desktopach za sprawą płyty głównej Maxsun HM57

Chociaż te serie procesorów nie nosiły oznaczenia H/HK znanego z procesorów dla laptopów, w rzeczywistości używały tego samego CPU, ale z podniesionym TDP (65 W ponad 45/55 W w zależności od modelu). Według recenzentów jednostki te nosiły nazwę kodową „Tiger Lake-H81”. Beast Canyon nie był jednak typową platformą desktopową, ponieważ procesor, dysk i pamięć zostały zainstalowane na elemencie NUC opartym na PCI-Express, co poważnie ograniczało jego przeznaczenie.

Z drugiej strony płyta główna Maxun jest dostępna w standardowym formacie Micro-ATX dla dowolnej obudowy PC. Jest wyposażona w procesor Tiger Lake-H Core i7-11800H z niższym zegarem bazowym niż seria KB w NUC, ale w końcu nie jest to flagowy procesorach w ramach serii Tiger Lake-H i jest ograniczony przez TDP na poziomie 45 W. Procesor nie wymaga dedykowanego GPU, ponieważ jest wyposażony w 32 jednostki wykonawcze (EU) zintegrowanej grafiki Intel Xe-LP.

Jak zapewne się domyślacie, procesor jest wlutowany i nie można go wymienić. Jest pokryty małym, wykonanym z miedzi i aluminium radiatorem, który wymaga desktopowego coolera. Maxsun nie podaje, które coolery są kompatybilne, ale zapewne jest to montaż LGA115X lub LGA1200. Płyta główna Maxsun Meterstone jest wyposażona w trzy gniazda PCI-Express: x16, x4 i x1. Kompatybilność Gen4 jest oferowana dla jednego z dwóch gniazd M.2. Płyta obsługuje pełnowymiarowe gniazda pamięci DDR4 DIMM do 2933 MHz, ale sklep podaje również obsługę OC pamięci, która może również umożliwić wyższe częstotliwości.

Płyta główna jest teraz wyceniana przez chiński sklep JD na 2899 RMB (1880 zł). To w rzeczywistości więcej niż MSI X570-A PRO z procesorem Ryzen 7 3700X (również 8-rdzeniowy), które w tym samym sklepie kosztuje 2799 RMB (1815 zł).

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Mobilny Intel Core i7-11800H (Tiger Lake) dostępny na desktopach za sprawą płyty głównej Maxsun HM57

 0