Nadchodzą karty NVIDIA RTX 3000 w wersji Super. Kiedy wkroczą RTX 4000?

Nadchodzą karty NVIDIA RTX 3000 w wersji Super. Kiedy wkroczą RTX 4000?

W sieci pojawiły się nowe doniesienia na temat kart graficznych NVIDIA RTX 30, które mają doczekać się odświeżonej wersji SUPER, tak samo jak wcześniejsze serie. Nieoficjalnie mówi się, że nowe karty pojawią się już wkrótce.

Według nieoficjalnych doniesień, NVIDIA ma zaprezentować odświeżone karty GeForce RTX 30 Super podczas targów CES 2022. Niestety źródło nie precyzuje, czy dotyczy to układów mobilnych, czy przeznaczonych do komputerów stacjonarnych. Możliwe jest, że obie rodziny zostaną zaprezentowane w tym samym czasie, co oznacza, że odświeżone i zapewne przyspieszone karty graficzne do komputerów stacjonarnych trafią na rynek już na początku 2022 roku.

Według nowych przecieków na początku 2022 roku NVIDIA wprowadzi odświeżone karty RTX 3000 w wersji SUPER, a kilka miesięcy później pojawi się nowa generacja w postaci RTX 4000.

Plotka głosi, że karty graficzne NVIDIA RTX 30 SUPER będą zawierać GPU GA103, zupełnie nowy układ Ampere, który pozwoli wprowadzić więcej opcji konfiguracyjnych na rynku mobilnym. Nie wiadomo co z modelami do komputerów stacjonarnych. Podobno RTX 3090 SUPER najprawdopodobniej nadal będzie używać GPU GA102, tylko z większą liczbą rdzeni i lepszą optymalizacją, co przełoży się na wyższą wydajność. Odświeżenie RTX 30 SUPER nadejdzie ponad rok po oryginalnej serii. To później niż w przypadku RTX 20 SUPER, które pojawiły się 11 miesięcy po pierwszej serii.

Nowe informacje ujawniają też więcej na temat serii RTX 40, następcy Ampere o nazwie kodowej Lovelace. NVIDIA podobno planuje wprowadzić nową generację układów graficznych w październiku 2022 roku. Nie wiadomo jednak, czy jest to data ujawnienia produktów, czy faktyczne wprowadzenie do sprzedaży. W przeciwieństwie do kart RDNA3 AMD, architektura NVIDII nie wykorzystuje konstrukcji Multi-Chip-Module (MCM), ale podejście monolityczne. 

Jeśli plotki się potwierdzą, to CES 2022 będzie obfitować w premiery. W pierwszej połowie 2022 roku należy spodziewać się co najmniej trzech nowych serii GPU: odświeżonych RDNA2, RTX 30 SUPER i nowości w postaci Intel Arc Alchemist. Pod koniec 2022 roku zarówno AMD jak i NVIDIA zaprezentują swoje nowe generacje GPU.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nadchodzą karty NVIDIA RTX 3000 w wersji Super. Kiedy wkroczą RTX 4000?

 0