Najnowsza wersja Intel XTU ze wsparciem dla kluczowych funkcji procesorów Alder Lake

Najnowsza wersja Intel XTU ze wsparciem dla kluczowych funkcji procesorów Alder Lake

Premiera procesorów Intel Alder Lake zbliża się dużymi krokami i Niebiescy zdają się do niej dobrze przygotowani. Firma wypuściła już nawet nową wersję oprogramowania XTU, która przynosi wsparcie dla tych CPU. 

Intel niedawno zorganizował wydarzenie Architecture Day 2021, podczas którego firma przedstawiła plany dla przyszłych procesorów i kart graficznych. Gigant z Santa Clara obszernie opowiadał o swojej nadchodzącej rodzinie CPU Alder Lake, które będą wyposażone w hybrydową architekturę. Nowe podejście nazywa się Performance Hybrid i według Intela i Microsoftu ten projekt jest naprawdę dobrze zoptymalizowany do pracy z systemem operacyjnym Windows 11, a to za sprawą nowej technologii planowania Thread Director w Alder Lake.

Oficjalne narzędzie Intela do podkręcania i optymalizacji CPU o nazwie Extreme Tuning Utility (XTU) otrzymało już wsparcie dla Alder Lake.

Najnowsza wersja Intel XTU ma wycisnąć wszystko, co najlepsze z procesorów Alder Lake

Wydaje się jednak, że to nie wszystko, ponieważ oficjalne narzędzie Intela do podkręcania i optymalizacji CPU o nazwie Extreme Tuning Utility (XTU) również otrzymuje aktualizację (7.5.0.29) pod kątem Alder Lake. Jest to niezwykle istotne, ponieważ nowe podejście z Alder Lake znacznie różni się od poprzednich projektów Intela, które składały się tylko z podobnych dużych rdzeni (nazywanych przez producenta P, co jest skrótem od Performance).

Najnowsze zmiany wprowadzone w XTU związane z Alder Lake zostały oznaczone jako „Enhanced AlderLake support”. Są to:

  • Obsługa hybrydowej architektury Performance i Efficient core
  • Obsługa Intel Speed ​​Optimizer
  • Obsługa timingów pamięci w czasie rzeczywistym
  • Obsługa DDR5
  • Obsługa OC TVB na rdzeń
  • Obsługa pakietu OC TVB
  • Obsługa krzywej VF
  • Usunięto kontrolę BCLK z poziomu interfejsu użytkownika 

Oprócz obsługi Alder Lake, nowe narzędzie XTU 7.5.0.29 zapewnia obsługę timigów pamięci w czasie rzeczywistym dla pamięci DDR5. Oznacza to, że firma rozszerza zakres tego, co użytkownicy będą mogli osiągnąć w związku z poprawianiem pamięci w systemie operacyjnym. Intel dodał dostrajanie częstotliwości pamięci w czasie rzeczywistym w wersji XTU, którą uruchomiono z procesorami Rocket Lake-S, a teraz firma dodała również obsługę timigów. Dodanie optymalizacji Alder Lake do najnowszego XTU oznacza również, że premiera nowych procesorów prawdopodobnie nie jest odległa, a plotka głosi, że może to nastąpić 28 października.

Intel XTU 7.5.0.29 można pobrać z oficjalnej strony Intela tutaj.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Najnowsza wersja Intel XTU ze wsparciem dla kluczowych funkcji procesorów Alder Lake

 0