Nawet Windows XP jest popularniejszy niż Windows 11. Nowy system Microsoftu odstrasza użytkowników?

Nawet Windows XP jest popularniejszy niż Windows 11. Nowy system Microsoftu odstrasza użytkowników?

Według najnowszych raportów, wdrażanie Windows 11 przebiega bardzo powoli. Nowy system znajduje się na zaledwie 0,21% z przebadanych 10 mln komputerów znajdując się nawet za Windows XP i Windows Server 2008.

Firma Lansweeper zajmująca się zarządzaniem zasobami IT opublikowała wyniki ankiety obejmującej 10 milionów komputerów PC, która przyznaje najnowszemu systemowi Microsoftu zaledwie 0,21% udział w rynku. Oznacza to, że Windows 11 znajduje się na mniejszej ilości komputerów i wyprzedza go nawet bardzo stary już Windows XP, który zajmuje 3,62% udziałów i ledwo wyprzedza szeroko krytykowany Windows Vista. Nie to dobra wiadomość dla Microsoftu, ponieważ system operacyjny wchodzi w drugi miesiąc ogólnej dostępności, a ilość nowych użytkowników "jedenastki" rośnie bardzo powoli.

Aktualizacja do Windows 11 przebiega bardzo opornie. Analiza 10 milionów komputerów ujawnia, że Windows 11 znajduje się zaledwie na 0,21% z nich. Nawet leciwy Windows XP wciąż wyprzedza "jedenastkę".

Inne badanie, które przeprowadziła zajmująca się reklamą firma AdDuplex, pokazuje, że Windows 11 jest obecny na 5% komputerów - to wciąż nieska liczba, a dodatkowo należy zaznaczyć, że sprawdzono tu znacznie mniej, bo tylko 60000 komputerów. Co więcej, badaniem objęto tylko użytkowników z systemami Windows 10 i 11. Mówiąc o rozbieżności między danymi tymi firmy a danymi Lansweeper, dyrektor generalny AdDuplex, Alan Mendelevič, zwrócił uwagę, że przedsiębiorstwa znacznie wolniej przyswajają nowe systemy operacyjne, jednak wartość 0,21% jest bardzo realna jeśli chodzi o komputery firmowe.

Lansweeper, który sprawdził 10 milionów urządzeń, skoncentrował się prawdopodobnie na świecie biznesu i według ich kolejnej analizy, mniej niż połowa może przeprowadzić aktualizację do Windows 11, jeśli brać pod uwagę oficjalne wymagania Microsoftu. Użytkownicy zdają się trzymać z daleka od Windows 11, a przedsiębiorstwa zapewne będą czekać z przesiadką aż do końca darmowego wsparcia dla Windows 10.

Analiza systemów z 10 milionów urządzeń pokazuje, że Windows XP znajduje się na 3,63% komputerów, a Windows 7 zajmuje niemal 6% udziałów. Oba systemy są bez wsparcia producenta. Co równie niepokojące, w ankiecie wciąż pojawiają się takie systemy jak: Windows Server 2008 z udziałem 0,57%. Z badania wynika, że jeden na dziesięć komputerów działa pod kontrolą Windowsa oficjalnie wycofanego z eksploatacji, a duża liczba takich systemów znajduje się w przedsiębiorstwach, dużo bardziej narażonych na ataki, niż zwykły domowy "blaszak".

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nawet Windows XP jest popularniejszy niż Windows 11. Nowy system Microsoftu odstrasza użytkowników?

 0