Netflix zaczyna streamować z wykorzystaniem AV1. To dobre wieści dla użytkowników

Netflix zaczyna streamować z wykorzystaniem AV1. To dobre wieści dla użytkowników

Netflix ogłosił, że wprowadza streaming wykorzystujący kodek AV1 dla zgodnych modeli telewizorów inteligentnych oraz konsoli Sony PlayStation 4 Pro. Zapewne nie będziemy musieli długo czekać na wdrożenie tego rozwiązania na innych platformach.

AV1 to otwarty, bezpłatny kodek, który ma kilka kluczowych zalet w porównaniu z wszechobecnym kodekiem AVC (aka H.264), używanym obecnie przez wszystkie główne usługi przesyłania strumieniowego. Jedną z nich jest wyższa wydajność kompresji, która pozwala na użycie niższego bitrate'u, a tym samym mniejszej ilości danych w celu uzyskania podobnej jakości obrazu.

AV1 to otwarty, bezpłatny kodek, który ma kilka kluczowych zalet w porównaniu z wszechobecnym kodekiem AVC, używanym obecnie przez wszystkie główne usługi streamingowe.

Netflix zaczyna streamować z wykorzystaniem AV1. To dobre wieści dla użytkowników

Netflix twierdzi, że wykorzystanie AV1 podczas testów pozwoliło zredukować spadek jakości obrazu nawet o 38% na niektórych telewizorach z wolniejszym połączeniem internetowym. Zmniejszono również opóźnienie odtwarzania o 2%, a ponieważ streaming AV1 w wyższych rozdzielczościach wymaga mniejszej przepustowości, w przypadku strumieni 4K średni czas spędzony w 4K wzrasta o około 5%.

Streamy AV1 od Netflix używają 10-bitowego kodowania dla wszystkich treści. Zmniejszy to widoczne artefakty pasków, które są powszechne w tego typu treściach przesyłanych przez internet. AV1 jest dostępne w rozdzielczości 4K, a także z dużą liczbą klatek na sekundę, jeśli ma to zastosowanie. Netflix używa zmiennej szybkości transmisji, więc zmienia się ona dynamicznie w zależności od wymagań każdej klatki. Obecnie jednak Netflix nie oferuje treści HDR w AV1. Oznacza to, że treści wspierające szeroki zakres tonalny pozostaną przy HEVC, tak jak ma to obecnie miejsce, dopóki firma nie dokona implementacji nowego kodeka także w tego typu materiałach. 

Streaming AV1 będzie dostępny na kompatybilnych telewizorach Smart TV. Będzie to w dużej mierze obejmować telewizory z chipsetami MediaTek, które obsługują sprzętowo akcelerowane dekodowanie AV1. Te chipy są stosowane tylko w high-endowych telewizorach 4K i 8K. Co ciekawe, Netflix oferuje również strumieniowanie AV1 na konsoli Sony PlayStation 4 Pro. Ta nie dekoduje natywnie AV1, ale aplikacja Netflix korzysta z dekodera AV1 z akceleracją GPU, który został opracowany wspólnie przez Netflix i YouTube. Ten dekoder został po raz pierwszy ogłoszony na Xbox One w zeszłym roku, ale Netflix na razie nie wspomina o wsparciu na sprzęcie Microsoftu. Jednak z racji tego, że firma powoli przechodzi na AV1 na całej platformie, kodek zostanie ostatecznie wprowadzony na wszystkie kompatybilne urządzenia.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Netflix zaczyna streamować z wykorzystaniem AV1. To dobre wieści dla użytkowników

 0