Nie zgadniecie ile górnicy ETH wydali na karty graficzne. Nic dziwnego, że brakowało ich w sklepach

Nie zgadniecie ile górnicy ETH wydali na karty graficzne. Nic dziwnego, że brakowało ich w sklepach

Za braki gamingowych kart graficznych w sprzedaży odpowiedzialna jest bez wątpienia pandemia i braki w dostawach wywołane przestojami w produkcji, ale dużą rolę odegrali też górnicy kryptowalut. Teraz otrzymaliśmy szacunkowe liczby dotyczące wartości przejętych przez nich GPU.

Bitpro Consulting - firma specjalizująca się w zakupie i naprawie sprzętu do kopania kryptowalut opublikowała raport pokazujący ile na karty graficzne wydali górnicy Ethereum. Na przestrzeni ostatnich 18 miesięcy wydali oni podobno aż 15 miliardów dolarów, a kwota ta nie obejmuje nawet płyt głównych, procesorów, zasilaczy i innych elementów niezbędnych do budowy koparki kryptowalut. Wspomniane 15 miliardów dolarów dotyczy tylko i wyłącznie kart graficznych.

Górnicy Ethereum kupili karty graficzne o wartości 15 miliardów dolarów w ciągu zaledwie 1,5 roku.

NVIDIA i AMD nie byli w stanie nadążyć za popytem, gdy gracze rzucili się na nowe generacje kart graficznych pod koniec 2020 roku, a jednocześnie ceny kryptowalut wystrzeliły w górę. Górnicy wykupowali całe dostawy, dążąc do szybkiego zarobku. NVIDIA próbowała walczyć z wykupowaniem ich gamingowych układów i wprowadziła limiter prędkości kopania Ethererum i innych, jednak pierwsza wersja algorytmu była całkowitą porażką. Producent wprowadził również układy dedykowane górnikom, jednak nie znamy statystyki ich sprzedaży, a sami zainteresowani woleli jednak tradycyjne wersje kart graficznych, które mogliby odsprzedać po zakończeniu działalności, lub załamania rynku. W końcu łatwiej sprzedać gamingowy model z RGB, niż karty nastawione na wydobywanie i pozbawione wyjść wideo.

Na szczęście dla graczy (choć gorzej dla inwestorów), ceny kryptowalut poleciały mocno w dół, powodując znaczne zmniejszenie wykupowaniem kart graficznych. Po przejściu Ethereum na model proof-of-stake, górnicy GPU nie będą już potrzebować kart graficznych (choć istnieją inne waluty, które można wydobywać za pomocą kart graficznych, jednak nie są one tak popularne). Deweloperzy twierdzą, że ruch ten nastąpi w sierpniu, jednak może to zostać znów opóźnione.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nie zgadniecie ile górnicy ETH wydali na karty graficzne. Nic dziwnego, że brakowało ich w sklepach

 0